VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náklaďáky trápí Hradec a okolí, řešení zatím není

Hradec nad Moravicí - Nákladní vozy, které míří pro materiál do lomu nedaleko Bohučovic u Hradce nad Moravicí, jsou místním trnem v oku. Je jich hodně a ničí zdejší silnice.

18.5.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Před několika dny vyšel na internetových stránkách www.hradecinfo.cz, které má pod hlavičkou občanské sdružení Za lepší Hradec, článek redaktora Jana Hrbáče, v němž se zamýšlí nad dopravou ve směru do a od lomu u Bohučovic.

Spousta Hradeckých je s autorem zajedno. A sice v tom, že náklaďáky projíždějící přes městské části Hradce nad Moravicí Bohučovice nebo Jakubčovice mají na okolí neblahý vliv. Jan Hrbáč, jenž je zároveň i předsedou občanského sdružení Za lepší Hradec, poukazuje především na přetíženost těchto komunikací.

„Mezi další problémy můžeme zařadit úzké silnice, které naprosto nevyhovují zatížení a provozu, nedodržování povolené rychlosti, nezakrytý náklad a tak dále," vysvětloval Jan Hrbáč a ještě přidal několik postřehů: „Výsledkem jsou pak zničené silnice, které byly před několika lety rekonstruovány, zvýšená prašnost, hlučnost anebo praskající domy."

Na řešení se intenzivně pracuje. Hodně se přemýšlí nad tím, jak oblasti v okolí bohučovického lomu dopravně ulevit. Materiál je rozvážen dvěma směry. Přes Jakubčovice, Hlubočec, Pustou Polom a Kyjovice na Ostravu proudí asi 70 procent veškerých nákladů. Skrze Hradec nad Moravicí do Opavy je pak odvážen zbytek. Existuje návrh vyhlášky, jež by náklaďákům těžším než třicet tun zamezila jezdit přes Hlubočec a podobně do Ostravy.

Jedná se však o dvojsečnou zbraň, jelikož potom by veškerá doprava šla do Hradce, což se samozřejmě městu nelíbí. Stížnosti občanů jsou na hradeckém úřadu velice častým jevem. „Zrovna nedávno jsme zde měli člověka, který si na to stěžoval. Na poslední Radě města se jednalo o tom, jestli by se schůdnou variantou nestala silnice vedoucí z Bohučovic severně kolem Chvalíkovic. Odtud by se pak náklaďáky napojily na kruhový objezd v Kylešovicích. Mohlo by se odsud jet buď do Ostravy, nebo dál do Opavy," mínil místostarosta Hradce nad Moravicí Jan Špička.

Všechno v současnosti řeší odbor dopravy opavského magistrátu. Návrh vyhlášky o omezení je hotov. Až do konce května běží lhůta, kdy ho lze připomínkovat. „Zákaz bude platit od křižovatky u lomu. Vozy nad třicet tun nebudou moci projíždět přes obce ve směru na Ostravu," mínil vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací z odboru dopravy magistrátu města Opavy Rudolf Klein.

Podle jeho slov průjezdu náklaďáků kolem Chvalíkovic nic nebrání: „Je to jedna z variant. Zde zákaz neplatí. Silnice je tady užší, ale doprava není tak hustá. Kdyby nastaly problémy, musela by se však zákazová značka umístit i sem."

Do celé záležitosti je samozřejmě zainteresován také samotný kamenolom v Bohučovicích. Snaží se přispět ke zdárnému řešení, ale ukázněnost řidičů zákaznických firem jde mimo něj. „Zákazníci se k nám nějak dostat musí. Počet nákladních vozů, které k nám přijedou, ovlivnit nemůžeme," uvedl vedoucí Skupiny Morava Sever Roman Koukol.

Tato společnost vlastní kamenolom v Bohučovicích a má pod sebou i další kamenolomy v kraji. Roman Koukol si je vědom výše zmíněných problémů. Lom se různými způsoby pokouší okolním obcím kompenzovat špatnou dopravní situaci.

„Pokud se vysype nějaký náklad, uklidíme to. Obcím na trase do Ostravy přispíváme finančně. To samé platí i o Hradci nad Moravicí. S hradeckým starostou Karlem Hanákem jsem ve spojení a diskutovali jsme o tom, jak by se situace ještě dala zlepšit," připojil několik vět na závěr vedoucí Skupiny Morava Sever.

Naše redakce bude celou situaci i nadále podrobně sledovat.

Petr Dušek

Autor: Redakce

18.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení