Není to tak dávno, co byly sesbírány petiční archy, na nichž lidé svým podpisem mohli jednak podpořit nesouhlas s rozšiřováním kamenolomu u Bohučovic a jednak se zasadit za omezení kamionové dopravy na trase Jakubčovice, Skřipov, Hlubočec, Pustá Polom, Kyjovice a Vřesina.

Obě petice už byla ukončeny, jejich organizátoři sečetli hlasy a s podklady se chystají na Krajský úřad do Ostravy, Odbor dopravy opavského magistrátu a také Báňský úřad.

„Nedopadlo to špatně. Co se týče rozšiřování dobývacího prostoru, máme okolo tří stovek podpisů. Zde se zapojili především lidé z Jakubčovic, protože jich se to nejvíce týká. Máme ovšem i hlasy občanů z Bohučovic. Pokud budeme hovořit o druhé petici, zde jsme nasbírali více než tisícovku podpisů. Lidé z obcí, jimiž kamiony projíždějí, se zapojili ve slušném počtu," konstatoval jeden z iniciátorů petic a předseda Osadního výboru Jakubčovice Václav Orlík.

Ten upozorňuje, že mu jde o nalezení vhodného řešení, nikoliv o snahu lom zavřít: „Rozhodně nechceme, aby zanikl a s ním i pracovní místa. Jde nám spíš o to, aby se dohlíželo na kulturu těžby. Přece jenom prašnost v okolí lomu je velká, řidiči často nedodržují předpisy a uvedená trasa, po které kamiony míří do Ostravy anebo zpět, je přetěžována.

Nedokážeme si představit, že by se lom rozšiřoval. V některých místech je to k nejbližším domům přibližně 400 metrů a místní otřesy při odstřelech stále intenzivněji pociťují."

Skupina, která se zabývala tvorbou petic, má připraveny i různé varianty řešení. Poměrně klíčová je v tomto ohledu dostavba Prodloužené Rudné. „Dopravním problémům by se dalo poměrně snadno předejít. Vozidla by mohla jezdit po silnicích I. a II. třídy.

Problémem je to, že se tam nachází zhruba dvoukilometrový úsek, který je momentálně stěží vhodný pro automobilovou dopravu. Cesta by se musela upravit a rozšířit," vysvětloval Václav Orlík a na závěr ještě doplnil: „Nejspíš ale zatím musíme být tak dva roky trpěliví. Nejdříve je nutné postavit Prodlouženou Rudnou v Ostravě. Ta je i z pohledu tohoto plánu velmi důležitá."