Zmíněný bod na posledním zasedání zastupitelů navrhla opozice. Ta je v Hradci tvořena stranami Za lepší Hradec a obce, ODS a nezávislými kandidáty, Občané občanům a ČSSD. V následném hlasování byl nyní už bývalý místostarosta odvolán.
Roman Celta naší redakci uvedl, že neví, proč byl tento bod navržen. „Bylo to bez udání důvodu. Ve funkci jsem skončil, o novém místostarostovi by se mělo rozhodovat na dalším jednání zastupitelstva," popisoval Roman Celta.
Hradeckou koalici tvoří strany KDU-ČSL, Nestraníci, KSČM, Hradecká pospolitost a ČSSD. A právě od lidovců přišel stěžejní hlas. Odvolání totiž podpořil i František Sonnek.
„Tímto krokem jsem sledoval zlepšení a narovnání vzájemných vztahů jednotlivých zastupitelů, aby zastupitelstvo města fungovalo ve vzájemné shodě ke spokojenosti občanů celého města, to je i jeho integrovaných obcí," uvedl už uvedený František Sonnek.
Chtěli větší samostatnost či invenci
V tiskovém prohlášení, které obdržela naše redakce, na pondělní zastupitelstvo reagovali nejen zástupitelé opozice (SNK Za lepší Hradec, ODS, ČSSD, SNK Občané občanům) ale i koalice (KDU-ČSL).
„Situace v hradeckém zastupitelstvu, kdy koalice měla většinu jednoho hlasu v poměru 11:10, dospěla po 15 měsících od voleb do stavu, kdy nebylo možné se většinově dohodnout na sporných kauzách, rozpočtu a důležitých investičních záměrech města do budoucna.
Na praktické a racionální argumenty opozice byly často poskytovány dílčí odpovědi, nebo nebylo odpovídáno vůbec. Mnohdy docházelo také k situacím, kdy materiály a podklady byly předkládány až těsně před konkrétním jednáním zastupitelstva města," píše se v prohlášení.
„Tyto podklady byly často neúplné a velmi obecné. Patová a nezdravá situace v zastupitelstvu dospěla v poslední době až do stadia účelových žádostí o prošetření orgány činnými v trestním řízení. K řešení napjatého stavu rozhodně nepřispělo i zaměstnávání resp. kariérní povyšování rodinných příslušníků z řad koalice v úřednickém aparátu města v posledním období, což je sice právně možné, z pohledu mnoha občanů však přinejmenším neetické."
Část textu se zaměřovala také na práci Romana Celty.
„Ze strany p. místostarosty nebyla dlouhodobě viděna snaha výše uvedené problémy, jakož i některé další kauzy, řešit. Problematická, resp. minimální byla prokazatelně i jeho komunikace s některými příspěvkovými organizacemi města, které měl ve své gesci. V našich očích (i očích mnohých občanů) chyběla u p. místostarosty větší samostatnost, invence i konkrétní výstupy, kterými by byl pro občany města prospěšný."
Starosta se svého kolegy zastal
S odvoláním Romana Celty nesouhlasil hradecký starosta Josef Vícha (KDU-ČSL). Vidí to jako naprosto zbytečný krok.
„Myslím si, že tohle bylo úplně zbytečné. Navíc se nám to prodraží, protože s tím souvisí některé náležitosti, které se budou muset uhradit z městského rozpočtu," popisoval Josef Vícha, jenž Hradci starostoval už v letech 1993 až 2002.
I přesto přispěl následujícím tvrzením: „Měl jsem už několik místostarostů, ale musím říct, že žádný z nich nebyl lepší než Roman Celta. Nejvíc si na něm vážím toho, s jakou noblesou odpovídal na nepřipravené otázky opozičních zastupitelů. Ani odvolání ho nerozhodilo a na zastupitelstvu dokončil body, které měl pro něj nachystány.
Jednoznačně to vypovídá o jeho vysokých morálních a charakterových vlastnostech. Jeho odvolání bylo amatérsky připravené a bylo vidět, že hlavním důvodem nebylo to, že by místostarosta vykonával svou práci špatně, ale touha po moci."
Starostu Hradce také mrzí, že přišel o kvalifikovaného spolupracovníka: „Odborně byl velmi zdatný a jako bývalý ředitel hradeckých technických služeb měl z této funkce spoustu profesních zkušeností, které mohl uplatňovat i jako místostarosta."
Uvolnění napětí
V tiskovém prohlášení zastupitelé rovněž uvádí, co si od odvolání Romana Celty slibují: „Jsme přesvědčeni, že personální změny ve vedení města, případně v budoucnu i v Radě města Hradec nad Moravicí, přispějí k uvolnění napětí, které doposud panovalo mezi koaličními a opozičními zastupiteli.
Nejde nám o moc ani o získání křehké většiny počtu hlasů v zastupitelstvu. Věříme, že nastane větší vůle a ochota pracovat pro blaho občanů města na důležitých projektech společně a důležitá rozhodnutí přijímat ne rozdílem jednoho hlasu, ale velkou většinou.
To se ostatně projevilo na uplynulém zastupitelstvu města (takřka ihned po odvolání p. místostarosty R. Celty), kdy došlo po dlouhých letech mezi hradeckými zastupiteli k dohodě a k prvním konkrétním krokům, jak řešit a vyřešit kauzu ohledně vybudování důstojného zázemí pro hradecké sportovce soustředěné v TJ a v SK Podolí."
Výhrady ohledně etiky
Podle opozičního zastupitele Vladimíra Poláška (Za lepší Hradec a obce) měly při odvolání hrát roli důvody spojené s etikou: „Přijde mi neetické a morálně nepřípustné, aby místostarosta vykonával svou funkci a jeho manželka byla zároveň vedoucí oddělení vnitřních věcí a kultury na tak malém městském úřadě, jaký má Hradec nad Moravicí."
Jitka Celtová, která je ženou Romana Celty, se ovšem proti tomuto tvrzení ohradila. „Se zcela účelovým tvrzením zastupitele Vladimíra Poláška nesouhlasím a jeho argumentaci odmítám. Na městském úřadu pracuji deset let. Na přelomu roku 2015/2016 jsem se přihlásila do vyhlášeného výběrového řízení na pozici vedoucí zmíněného oddělení.
Proběhlo řádné výběrové řízení se všemi náležitostmi, výběrovou komisí atd. a já jsem byla v únoru letošního roku jmenována do výše uvedené funkce," mínila Jitka Celtová a ještě dodala: „K přihlášení mě motivovaly mé zkušenosti a přímá praxe na všech nyní řízených úsecích, odborná způsobilost k výkonu státní správy na úseku matrik atd.
Úřadem jsem prošla opravdu ,odspodu'. Pozice místostarosty je volená politická funkce, je to představitel města a já jsem úřednice městského úřadu."
O tom, jak celá záležitost bude pokračovat dál, se bude jednat na mimořádném zastupitelstvu, které se v útrobách hradeckého městského úřadu uskuteční ve čtvrtek 17. března.