Nevysvětlujte si to ovšem tak, že každý strom bude dosazen přesně na stejné místo, kde předtím stál jeho předchůdce. Kácení u hradeckého zámku totiž mělo dva zásadní důvody. Jedním z nich bylo stáří dřevin, z čehož plynulo případné nebezpečí pro kolemjdoucí, a za druhý lze považovat špatné kompoziční řešení.

Řada stromů totiž byla v minulosti vysázena tam, kde se nehodily. „Od minulého úterka se vysazuje. Sadí se stromy, které zde byly původně. Bude to trvat zhruba čtrnáct dní. Jedná se o lípy, akáty, javory, duby, habry, jedle kanadské a douglasky. Každá dřevina je opatřena patřičnými certifikáty o původu a tak dále," vysvětloval kastelán zámku
v Hradci nad Moravicí Radomír Přibyla.

Kácení spadalo do první fáze rozsáhlé parkové revitalizace, která celkově vyjde na 3,5 milionu korun. Zámek na ni po pěti letech usilovné snahy získal dotaci z Operačního programu Životního prostředí.

„První fáze nebyla jen o kácení. Proběhla také renovace travnatých ploch a keřových pater. Termín dokončení je konec května. Pak přejdeme na druhou etapu, která zahrnuje jízdárnu a Mariánské louky," pokračoval hlavní představitel zámeckého skvostu v Hradci.

Vytěžené dřevo už je z parku pryč. Přestože kácení v parku bylo nevyhnutelné a hlavně namístě především z bezpečnostních důvodů, Radomír Přibyla se obával negativních ohlasů ze strany veřejnosti. Ty však – až na drobné výjimky – nakonec nedorazily.

„Zaznamenal jsem snad dvě takové zprávy. Lidé jinak kácení vzali. Nehodnotí ho kladně ani záporně, zkrátka to přijali a pochopili. Hodně tomu pomohl můj článek vydaný v hradeckém zpravodaji, kde jsem pečlivě vysvětlil, proč jsme se museli ke kácení uchýlit," dodal na závěr kastelán.