Největší problém je se samotným podložím svahu. Je z jílu a poprvé se dalo do pohybu před více než třemi lety. Pokud hodně zaprší, je zem podle starosty Hradce Karla Hanáka, jako kdybyste ji natřeli tukem.

Sesuvy zeminy mají odvrátit hned dvě stěny. Jedna z nich vyroste přímo pod hřbitovem a do budoucna má plnit funkci hřbitovní zdi. V patě svahu pak bude postavena pětaosmdesát metrů dlouhá, dva metry široká a čtyři metry vysoká gabionová zeď. Před několika dny na svahu proběhlo odlesňování, v jehož rámci bylo vykáceno šestašedesát stromů.

„V poslední fázi bude celé území osázeno vhodnými dřevinami. V rámci zachování přírodního rázu krajiny bude spodní opěrná zeď provedena z přírodního kamene v gabionech, které postupně zarostou popínavou zelení. Lícová strana opěrné zdi v horní části svahu bude opatřena kamenným obkladem, aby esteticky nenarušovala okolí," poznamenala tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Původní odhad ceny oprav přesáhl částku 14,6 milionu korun.

„Veškeré zemní a stavební práce, včetně kácení a dopravy materiálu, budou organizovány ve spodní části svahu po přístupové komunikaci," pokračovala dále Jitka Celtová a na závěr dodala: „Postup prací je naplánován tak, aby hlavní stavební práce byly ukončeny do konce roku 2013. Zalesnění území, výsadba dřevin a další dokončovací práce pak proběhnou v příštím roce."

Petr Dušek