Žádost o dotaci z hradecké radnice odešla a nyní se čeká na to, zda ji příslušné instituce schválí. Pokud by Hradec byl v tomto ohledu úspěšný, mohlo by se se stavbou začít zhruba od května.

O tom, jestli zámecké město nedaleko Opavy v žádosti o dotační titul uspěje, bude jasné během února. Jak už bylo uvedeno výše, stavba by měla vyjít na 16 milionů korun. Maximálně padesát procent z celkových nákladů pokryje dotace. Asi 8 milionů by tedy pak poskytlo město.

Nová tribuna i se sociálním zázemím tak nahradí zchátralou a také nevyužívanou předchůdkyni. „Stará tribuna již neposkytuje sportovcům a návštěvníkům odpovídající technické ani sociální zázemí. Chybí zde šatny, kabiny, prostory pro uložení sportovního vybavení, místa k sezení pro diváky a podobně," poznamenala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.

Jestliže by dotace byla Hradci opravdu přiklepnuta, mohli by se zde do stavby pustit co nejrychleji. Vyhotovena je totiž veškerá dokumentace, která je zapotřebí. Demoliční výměr na původní tribunu byl mimochodem vydán už v roce 2009. Nejen hradečtí fotbaloví fanoušci si přijdou na své. Nová moderní tribuna pojme 330 diváků, přičemž 108 míst bude k sezení a 222 na stání.

„Její součástí budou mimo jiné šatny, sociální zařízení, technické zázemí, nové komunikace a zpevněné plochy, nasvětlení samotného hřiště, digitální informační tabule anebo třeba i komentátorské stanoviště. Zajímavým architektonickým prvkem pak bude částečné zastřešení tribuny," pokračovala Jitka Celtová.

Tribuna pomůže dotvořit tuto sportovně laděnou část města. V těsné blízkosti se totiž nachází také koupaliště nebo tenisové kurty.

Tribuna stála za pádem hradeckého fotbalu

Nová tribuna na hradeckém fotbalovém hřišti dost možná bude vystavěna až s křížkem po funuse. Dohady okolo této stavby před necelými dvěma lety totiž způsobily pád místního fotbalu. Problém ale byl ve skutečnosti zaset už o pět let dříve.

Tehdejší vedení Tělovýchovné jednoty Hradce nad Moravicí za symbolickou jednu korunu převedlo budovu u hřiště a pozemky do vlastnictví města, které se zavázalo, že s pomocí dotace z Regionálního operačního programu zde postaví novou tribunu.

Přestože bývalé hradecké vedení hned několikrát žádalo o přidělení dotačního titulu, vždy bylo neúspěšné.

Ve smlouvě o převedení majetku byla i klauzule o tom, že pokud se stavba nové tribuny nezrealizuje do konce letošního roku, město vše vrátí zpět do rukou tělovýchovné jednoty. To se ale s postupem času jevilo čím dál nereálnější.

Tehdejší šéf TJ Petr Lamich se rozhodl jednat na vlastní pěst. Od města za 2 200 000 korun koupil budovu u hřiště a chtěl, aby tyto peníze byly poskytnuty TJ. Právě z nich se měla financovat část stavby. Město se ovšem s navrácením majetku zdráhalo až do doby, než Petru Lamichovi definitivně došla trpělivost, vystoupil z TJ a jeho společnost Lama Energy a.s. přestala být hlavním sponzorem klubu.

Mnohaletá práce trenéra mužského áčka Karla Štěpána a dalších činovníků starajících se o fotbal v Hradci nad Moravicí tak přišla vniveč. Štěpán přitom dokázal neuvěřitelné věci, mužstvo vytáhl až do krajského přeboru a pošilhával i po divizi.

Místo dalšího vzestupu však v roce 2013 přišel strmý pád. Hradec momentálně hraje okresní přebor a situace zde dospěla až tak daleko, že fotbalisté se při absenci důstojného zázemí v blízkosti hřiště museli chodit převlékat až do základní školy.