Kromě pietních aktů, při nichž se budou pokládat květiny u památníků padlých hrdinů, dojde také na lampionový průvod, zapálení vatry a v neposlední řadě také na jediný městský ohňostroj, který se v průběhu roku v tomto zámeckém městě nedaleko Opavy koná.

Letos trasa průvodu povede opět ze Stránky k hotelu Belaria. Odhalí se také památník Pochodu smrti na Stránce. Začátek je naplánován na 17. hodinu. Od 19 hodin se pak budou pokládat kytice u památníku na hradeckém městském hřbitově.

O půlhodinu později přijde řada také na památník v Podolské ulici. Dále si připomeňme, že lampiónový průvod bude zahájen ve 20 hodin. Na tuto hodinu je naplánován sraz účastníků u společnosti Trlica na Stránce.

Ve 20.15 hodin vyrazí průvod od hotelu Belaria. Deset minut před 21. hodinou vystoupí dechový orchestr a pak bude zapálena vatra. Přesně ve 21 hodin začne dlouho očekávaný ohňostroj.

Pomník bude na Stránce

Letos uplyne přesně sedmdesát let od konce druhé světové války. Právě v závěrečných měsících celého konfliktu často docházelo k pochodům smrti. Vězni z koncentračních táborů, kteří se nacházeli v blízkosti fronty, museli podnikat mnohakilometrové pochody bez jídla, vody, oblečení a také odpočinku.

Jeden takový se přímo dotkl také Hradce nad Moravicí. Vše přiblížil Vítězslav Sobarňa z Jednoty Československé obce legionářské Moravskoslezského kraje.

„Během 14. ledna 1945 vzhledem ke kritické situaci na všech frontách bojů vydal německý ministr vnitra Henrich Himmler příkaz, že do rukou nepřítele nesmí padnout jediný živý vězeň. Všechny koncentrační a zajatecké tábory se musely evakuovat. Jenom v koncentračním táboře Osvětim bylo 180 tisíc vězňů. Další tisíce pak v zajateckých táborech," popisoval Vítězslav Sobarňa a jedním dechem dodal:

„Váleční zajatci prošli ve třech několikatisícových skupinách pochodem od bývalé hranice ČSR. Například v Raduni bylo zastřeleno sedm zajatců, v Budišově devětačtyřicet, v Guntramovicích zahynulo osmatřicet zajatců. Menší transporty procházely opavským okresem za stejných otřesných podmínek."

Doplňme ještě, že pochodujícím nesměla být podávána voda ani jídlo. Ti, kteří pochody nepřežili, jsou pochováni na různých místech Opavska. O koho se jednalo a kde byli pohřbeni, se však nejspíš už nikdy nepodaří určit. Připomínkou jejich životů je jen několik málo památníků.

Připomene smrt zajatců

Vítězslav Sobarňa zdůraznil, že jedna část pochodů prošla také Hradcem nad Moravicí. „Pro chvíle odpočinku před dalším strastiplným pochodem byla vybrána stodola na ulici Stránka.

K malému počtu pomníčků přiřaďme tento, který nám připomene utrpení a smrt zajatců a vězňů, kteří se těchto dnů nedožili. Měl by být mementem pro další nastupující generaci, která přijde po nás, aby nikdy nedopustila, aby se tyto hrůzy opakovaly znovu," poznamenal.

Na závěr jen dodejme, že památník na Stránce byl Jednotou Československé obce legionářské zhotoven i díky podpoře bývalého hradeckého starosty Karla Hanáka.