Dubnové jednání zastupitelstva Hradce nad Moravicí trvalo zhruba sedm hodin. Nejvíce času zabral bod, který se týkal místního sportovního areálu. Slovo dostal také majitel společnosti LAMA energy Petr Lamich.

Poměrně bouřlivá rozprava se zastupiteli trvala přibližně šedesát minut. Následně starosta Josef Vícha (KDU-ČSL) vyhlásil patnáctiminutovou přestávku, která se nakonec protáhla téměř o další hodinu.

Celá záležitost má několikaletou historii. Podstatný byl ovšem začátek roku 2008. Šéfové Tělovýchovné jednoty (TJ) tehdy za symbolickou jednu korunu převedli na město pozemky a budovu hřiště. Městské vedení se zavázalo, že s pomocí dotace z Regionálního operačního programu zde postaví novou tribunu, která místním sportovcům poskytne důstojné zázemí.

Jednou z podmínek převodu byl bod, podle kterého se tak mělo stát do konce roku 2015, jinak by se majetek bezplatně vrátil zpět TJ. Město však při snaze o získání dotace bylo neúspěšné. V roce 2013 tehdejší předseda hradecké TJ poukazoval na to, že se stavba nestihne zrealizovat.

Za 2,2 milionu korun odkoupil budovu u hřiště, v níž se mimo jiné nachází i restaurace Sport. Peníze tak měly připadnout TJ a mohly být použity na výstavbu tribuny. Město se ale zdráhalo s jejich vyplacením. Situace dospěla až tak daleko, že Petr Lamich ve funkci předsedy skončil.

Zároveň také přestal jako hlavní sponzor podporovat fotbal v Hradci. Áčko přitom tehdy pod vedením trenéra Karla Štěpána hrálo krajský přebor. Po sezoně se však tým prakticky rozpustil a spadl do okresního přeboru.

Na zastupitelstvu se probírala částka ve výši lehce přesahující 1,7 milionu korun. Jednalo se o dotační peníze, kterými disponovala LAMA energy. Ty měly být investovány do sportovišť hradeckého sportovního areálu. Po změně vedení TJ ovšem nepanovala shoda v tom, jak dotaci vyčerpat. Zůstaly tak zmraženy na účtu společnosti.

Městské vedení nakonec podalo žalobu u Okresního soudu v Opavě, celá věc se však táhla a město navrhlo, aby se všechny tři strany společně s TJ a LAMA energy dohodly. „Přenechám 1 700 000 korun městu za předpokladu, že z této částky nechá opravit cestu od hřiště k restauraci Sport a koupališti, která je v hrozném stavu. Za 600 tisíc, což je úředně ověřený odhad, odkoupím předzahrádku u Sportu.

Nechci se dohodnout za týden, na příštím zastupitelstvu, ale dnes, jinak tento můj poslední návrh padne a já se tím už dále odmítám zabývat," prohlásil ve svém projevu na zastupitelstvu Petr Lamich.

Do následné rozpravy se postupně hlásili další zastupitelé. Jedním z nich byl například Jan Hrbáč (Za lepší Hradec): „Na posledních zastupitelstvech jsem nabyl dojmu, že je snaha se nějakým způsobem dohodnout. Rozhodně to není tak, že bychom chtěli něčemu bránit."

Slovo dostal také Jan Horák (KSČM): „Vzhledem k tomu, že tribuna už mohla dávno stát a sportovci mohli mít vybudováno solidní zázemí, pojďme do toho, prodejme pozemek ve správě města."

Snaha dohodnout se byla zřejmá i po hodinové přestávce. Zastupitelé důkladně naformulovali body usnesení a poté Lamichův návrh schválili. Ze dvaceti přítomných zastupitelů všichni zvedli ruku. Město tak obdrží 1 700 000 korun, z nichž bude financovat opravu cestu k restauraci a koupališti. Zbytek pak investuje do sportovního areálu, a to například do koupaliště.

Petr Lamich rovněž uvolní věcná břemena, která jsou pro provoz plovárny důležitá. Zároveň byla odhlasována také stavba tribuny na hradeckém hřišti, pro kterou bylo v minulosti vydáno už i stavební povolení. V Hradci se dohodli na tzv. menší variantě. Ve hře totiž byla i nákladnější, větší alternativa.