Záměr není špatný, ale v současném stavu je pro město patrně neakceptovatelný. V průběhu mimořádného zastupitelstva v Hradci, které se během pondělního odpoledne uskutečnilo v zasedací místnosti městského úřadu, dostala prostor k představení svého projektu Zuzana Matušková, jedna z představitelů SK Sportino.

Tento klub v současnosti sídlí v areálu Lady a Erika Zuvačových, kteří však chtějí své pozemky prodat. Od konce června tedy nebude mít klub kam jít. Vzhledem k tomu, že má více než čtyřicetičlennou základnu s dvaceti koňmi, odhodlali se ve Sportinu předložit hradeckému vedení návrh.

Za 840 tisíc by odkoupili pozemky o rozloze 18 507 metrů čtverečních, které se nacházejí v bývalém areálu zemědělského družstva v Hradci nad Moravicí.

„Nabídnutá cena je nízká, ale nebudeme zde provozovat výnosnou činnost. Děláme sport pro děti a mládež a rádi bychom se tomu věnovali i v budoucnu," vysvětlovala Zuzana Matušková, která by se Sportinem chtěla navázat na historicky zakotvenou parkurovou tradici jezdeckých soutěží v tomto areálu.

Reálná hodnota je daleko vyšší

Okamžitě po představení celého projektu vyvstala celá řada otázek, které pokládali zejména zastupitelé Petr Havrlant a Jan Hrbáč (oba Za lepší Hradec). V plánu Zuzany Matuškové se totiž objevilo několik trhlin.

A to zejména v tom ohledu, kdyby město pozemky v zajímavé lokalitě v blízkosti svého centra mělo skutečně prodat, pak by tak činilo výrazně pod cenou. „Nedokážu si představit, že bychom prodávali jeden čtvereční metr za osmačtyřicet korun. Reálná hodnota těchto pozemků přitom převyšuje čtyři miliony," upozornil Jan Hrbáč.

Petr Havrlant na něj hned vzápětí navázal: „Tržní cena za jeden čtvereční metr v této lokalitě se pohybuje okolo devíti set a tisíce korun. Pozemky podobného typu v oblasti hradeckého nádraží jsme prodali za 260 korun za jeden čtvereční metr."

Rozhodne se v červnu

Otázek a připomínek padla celá řada. Proč by město mělo vyhovět nejnižší nabídce, respektive je vůbec nutné tyto pozemky prodávat? Je koncept projektu Sportina dostatečně propracovaný? V neposlední řadě pak bylo nutno zeptat se také na to, zdali se město zachová jako správný hospodář, nebo prodá areál bývalého zemědělského družstva výrazně pod cenou.

Někteří se totiž obávali toho, jestli by jim případně jako městským zastupitelům nehrozil právní postih, kdyby se tomuto prodeji udělila zelená. Třebaže Zuzana Matušková potřebuje znát stanovisko co nejdříve, protože konec června se neúprosně blíží, zastupitelé dříve než na červnovém zasedání zastupitelstva hlasovat nebudou.

V pondělí tento projekt zatím jen vzali na vědomí. Jedno z možných schůdných řešení vyslovili Jan Hrbáč a Petr Havrlant, kteří by byli otevřeni možnosti dlouhodobého pronájmu.