VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi Hradcem a Žimrovicemi kdysi vedla úzkokolejná trať

Představíte si něco pod názvem PIFKA? Pokud dodáme slovíčko papierindustriefabrik, znalci německého jazyka si odvodí, že pod zkráceninou PIF se skrývá továrna papírenského průmyslu. Takový podnik s obrovskou tradicí se nachází v Žimrovicích. Potud jsou informace pro veřejnost vcelku známé.

3.4.2016
SDÍLEJ:

Na dobovém snímku je zachycena část úzkokolejné trati před Žimrovicemi.Foto: archiv Davida Hendrycha

Málokdo už ovšem ví, že mezi nádražím v Hradci nad Moravicí a právě žimrovickými papírnami kdysi vedla úzkokolejná trať, které se říkalo PIFKA. Před nějakou dobou se o ni začal zajímat David Hendrych, kterému při sestavování historických skutečností a shánění dobových fotografi í vydatně pomáhal a stále pomáhá předseda Opavského železničního klubu Miroslav Pösel.

V provozu jsou dokonce také internetové stránky pifka.zimrovice.cz, kde naleznete několik informací. Není jich ovšem mnoho, David Hendrych stále shání další, aby dokázal ucelit obraz o této úzkokolejce.

„Jednou jsem se náhodně z vyprávění místních obyvatel dověděl, že kdysi do Žimrovic jezdil vlak. Začal jsem se o to zajímat a shánět nové informace," popisoval zakladatel uvedeného webu své seznámení s Pifkou.

PIFKA
>> úzkokolejka spojující Hradec nad Moravicí a Žimrovice
>> délka trati 4100 metrů
>> rozchod kolejí 600 milimetrů
>> začátek provozu 1915
>> konec provozu 1. dubna 1974
>> sloužila pro převoz starého papíru, uhlí, poštovních zásilek
>> u zrodu Pifky stál Carl von Weisshuhn

Červenou barvou na mapě je vyznačena pravděpodobná trasa, kudy procházela úzkokolejná trať.

Červenou barvou na mapě je vyznačena pravděpodobná trasa, kudy procházela úzkokolejná trať. Zdroj: David Hendrych

Trať zanikla před dvaačtyřiceti lety

Počátky úzkokolejné dráhy spojující Hradec nad Moravicí a Žimrovice se pojí s rokem 1912, kdy byly zahájeny stavební přípravy, trať se sice podařilo dokončit v průběhu let 1913 a 1914, ale kvůli řadě připomínek občanů a představitelů Žimrovic kolaudace proběhla až v roce 1915.

Délka železnice činila 4100 metrů. „Zprvu byly vozy taženy koňmi. Během roku 1925 trať obdržela povolení k motorizaci drážky, což znamená, že zde mohla začít jezdit souprava s elektromotory a řetězy, která byla opět tažena koněm," vysvětloval David Hendrych, jenž se o historii úzkokolejky dlouhodobě zajímá.

Důležitým mezníkem se stal rok 1938, kdy byla pořízena motorová lokomotiva.

Po válce mezi lety 1945 a 1947 se provoz přerušil. Podle evidenčních údajů z roku 1925 měly koleje rozchod 600 milimetrů. K dispozici bylo 15 brzděných a 15 nebrzděných skříňových dřevěných vozů a čtyři kiplorky, což jsou malé boční výsypné vozíčky, které se používaly na úzkorozchodných tratích.

„Je třeba se také zmínit, že u zrodu této lokálky, vláčku, stál Carl von Weisshuhn. Jednalo se o majitele a zakladatele papírenské výroby v Žimrovicích a unikátního vodního díla papírenského náhonu vedoucího údolím okolo řeky Moravice od Weisshuhnova splavu až do papíren, což je zhruba osm kilometrů," pokračoval David Hendrych.

.

Vozy z hradeckého nádraží mířily do překladiště žimrovických papíren. Foto: archiv Davida Hendrycha

Na trati se přepravoval hlavně starý papír z hradeckého nádraží do Žimrovic. Od roku 1947 se z překladiště až do Žimrovického kotelny vozilo také uhlí. Vozy sloužily i k přepravě zásilek pro poštu v Žimrovicích. Ze školy v Hradci nad Moravicí se na nich přepravovaly děti, to ale bylo přísně zakázáno.

Dráhu se díky dvěma lokomotivám Deutz a dvěma strojům s označením BNE 50 podařilo motorizovat po druhé světové válce. Konec provozu se váže k 1. dubnu 1974. „V průběhu let 1971 a 1972 byl z důvodů sněhové kalamity provoz přerušen a na jaře 1972 se rozhodlo o úplném přerušení kvůli rozšiřující se silniční dopravě a o rok později přišla další žádost o zrušení, protože provoz byl neekonomický.

Později byly koleje rozebrány a předány podniku Kovošrot. Údržbu až do zániku trati zajišťoval Josef Ondřej ze Žimrovic," řekl dále odborník na úzkokolejku s názvem Pifka. David Hendrych se o této specifické dráze snaží sehnat co nejvíce informací. Výzvy se před nedávnem objevily na webu pifka.zimrovice.cz a na Facebooku „Pifka".

I když se mu někteří lidé ozvali, materiálů stále nemá mnoho: „Hodilo by se více fotek, textu i autentických hmatatelných důkazů." Pokud byste mohli přispět ke zúplnění obrazu dráhy, neváhejte a ozvěte se na e-mail info@zimrovice.cz.

S Pifkou má spojenu čtvrtinu života

David Hendrych v Hradci, Žimrovicích a okolí intenzivně hledá pamětníky, kteří by mu podali dobová svědectví. Jedno mu poskytla Anna Skřivánková, kterou s Pifkou pojí řada vzpomínek.

„Oh, jak mi poskočilo srdce s celou Pifkou, je s ní spojena čtvrtina mého života. Nejdříve jsme si zde hrály jako děti. Naše nejoblíbenější zábava byla jízda na vozících, protože nad překladištěm nad nádražím se kolejky mírně svažovaly. Dále jsme prohledávali vozíky naložené starým papírem, tam jsme nacházeli poklady ve formě notýsků, sešitů anebo brakové literatury.

Byl to pro nás významný zdroj poznání všech málo dostupných vědomostí. Jako šéf tam tehdy kraloval pan Dubový, který nás s partou dělníků proháněl," vzpomínala s úsměvem na tváři Anna Skřivánková a ještě dodala: „Jako dvacetiletá jsem nastoupila do odbytu papíren, do expedice.

S Pifkou jezdil Bohoušek Hrbáč, super parťák, který vozil nákladní listy na vagony a z legrace nás často nechal utíkat podél svého stroje. Parádní časy!! Pifka vozila starý papír vykládaný z vagonů na překladišti (nynější nová prodejna Hrušky) do papíren a zpět vozila kartony opět na nakládku pro zákazníky, kterým byly určeny vagony. V té době již vládl překladišti pan Antonín Bárta."

.

Dobová fotografie Aleny Dihlové s dětmi stojící vedle úzkokolejky, která vedla podél krajnice silnice od Hradce do Žimrovic. Foto: archiv Davida Hendrycha

Autor: Petr Dušek

3.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 000 Kč Všeobecné sestry bez osvědčení VŠEOBECNÁ SESTRA, BRATR BEZ ODBORNÉHO DOHLEDU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Mackurová Pavla, životopis zašlete na e-mail: personalni@sirius-opava.cz., SŠ s maturitou/Vyšší odborné v oboru, vhodné i pro absolventy., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Mzda dle tabulky + zvláštní příplatky, příplatky za práci o víkendu a svátcích. , Pracoviště Opava, Mánesova 7, nepřetržitý provoz, nástup dle dohody.. Pracoviště: Sírius, příspěvková organizace, Mánesova, č.p. 1684, 746 01 Opava 1. Informace: Pavla Mackurová, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč Svářeči SVÁŘEČ - ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanke Martin, mob.: 724 259 544, volejte v době od 7,00 do 15,00 hod., e-mail: m.hanke@hankestrojirna.cz., SOU v oboru, praxe výhodou, svařování TIG výhodou, státní zkouška výhodou, zdravotní průkaz, znalost čtení technických výkresů, samostatnost., Pracoviště: Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hanke strojírna s.r.o., Těšínská, č.p. 687, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Hanke, tel.+420 553 715 020,mob.:724 259 544. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 92 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - BAGRISTA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Weissová Jana, tel. 553 622 810, (volejte PO-PA 7:00 - 15:30), email: weissova@pohl.cz, Požadujeme spolehlivost, samostatnost, zdravotní způsobilost, strojní a jeřábnický průkaz, výhodou vazačský průkaz a profesní průkaz řidiče. Pracoviště MSK, nástup možný ihned.. Pracoviště: Pohl cz, a.s., odštěpný závod opava, Holasická, č.p. 1632, 747 05 Opava 5. Informace: Jana Weissová, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 20 000 Kč Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE PRO ZDRAVOTNICKÝ MATERIÁL V RÁMCI CELÉ ČR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Rohovský František, tel.: 732 542 646 - volejte pouze Po - Pá 7.00 - 17:00 hod. Životopis zašlete na e-mail: info@ariondent.cz., SOU/SŠ, praxe v obchodní činnosti vítána, komunikativnost, příjemné vystupování. Dobrá fyzická zdatnost, manipulace s materiálem cca 20 kg., Pracoviště celá ČR, nástup ihned., Náplň práce: prodej zdravotnického materiálu.. Pracoviště: Arion dent s. r. o., Novodvorská, č.p. 349, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: František Rohovský, +420 732 542 646.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žena regionu 2018, 15. října 2018 v Ostravě - Dana Meca Franková na snímku druhá zprava vedle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.
3

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Kobeřice-Kravaře 1:0.

Souhrn fotbalového víkendu

Úspěch opavského okresu: má nejlepší firmy i živnostnice

Nejlepší firma Moravskoslezského kraje se věnuje textilní galanterii a vítězná živnostnice pomáhá onkologicky nemocným. Spojuje je příslušnost k opavskému regionu. 

Stojí za poničeným plotem opavského stadionu příznivci Baníku?

Za necelý měsíc ve FORTUNA:LIZE proběhne derby mezi Slezským FC a Baníkem. Události z minulých dní nejspíš přispějí k tomu, že půjde o vyostřený zápas.

Poslední přípravy na odhalení sochy Věry Špinarové v Ostravě

FOTOGALERIE/ Poslední přípravy na úterní slavnostní odhalení sochy Věry Špinarové v Husově sadu v Ostravě zachytil na svých snímcích fotograf Deníku Lukáš Kaboň.

Žokej Marek Stromský: Pokud máte dvě druhá místa ve Velké, nejste smolařem

Definitivně strhnul ze sebe nálepku smolaře. Žokej Marek Stromský (44) mám za sebou povedenou neděli. V nejtěžším dostihu starého kontinentu obsadil v sedle Hegnuse druhé místo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT