Setkání zastupitelů proběhlo ve Velké dvoraně Červeného zámku a těšilo se solidnímu zájmu veřejnosti.

Nejskloňovanější otázkou samozřejmě bylo, kdo se stane hradeckým starostou po Josefu Víchovi (KDU-ČSL). Pětice volebních stran v polovině října po komunálkách vydala tiskové prohlášení, v němž informovala o dohodnuté koaliční spolupráci, postech starosty, místostarosty a radních. Konkrétní jména ale právě až do zastupitelstva zveřejněna nebyla.

K ničemu neočekávanému ovšem nedošlo a dle papírových předpokladů byl novým uvolněným starostou zvolen Patrik Orlík, který v minulém volebním období vykonával post místostarosty. Ve volbách získal největší počet preferenčních hlasů a během krátkého říjnového rozhovoru s naší redakcí potvrdil, že jako lídr kandidátky SNK Občané občanům by případně starostovskou pozici neodmítl. Těmto slovům dostál. Jeho strana mimochodem tvoří koalici s ODS a nezávislými kandidáty, SNK Za lepší Hradec a obce, ČSSD a ANO 2011. Z celkového počtu jednadvaceti zastupitelských mandátů jich má koaliční seskupení čtrnáct.

Do opozice zamířilo KDU-ČSL, tedy strana, které se ve volbách dařilo nejvíce a jejíž lídr Josef Vícha byl dosavadním starostou. I když má koalice v zastupitelstvu jasnou převahu, chce podle Patrika Orlíka s opozicí spolupracovat. Ta sice nebude mít zástupce ve vedení města a radě, ale s opozičními zastupiteli se počítá do městských výborů a komisí.

Uvolněným místostarostou se stal Petr Havrlant (SNK Za lepší Hradec a obce). Společně s ním a novým starostou budou v radě města figurovat Zdeněk Bareš s Janem Lindovským (oba ANO 2011), dále pak Drahomíra Hertlová (ČSSD), Martin Kowal (SNK Občané občanům) a Jan Špička (ODS a nezávislí kandidáti).

Patrik Orlík měl ze svého zvolení velkou radost, což se projevilo i v proslovu k přítomným občanům. „Je to pro mě obrovská čest a zároveň velká zodpovědnost. Chci zúročit zkušenosti z posledních dvou a půl let, kdy jsem byl místostarostou. Není tajemstvím, že se starostou Josefem Víchou jsme k sobě neměli zrovna blízko. I tak jsme ale po sobě neštěkali jako pánové Sobotka a Babiš. Naopak jsme se respektovali,“ uvedl nový starosta s tím, že Hradec v budoucnu čeká celá řada projektů.

Nové vedení města bude v příštích dnech situaci pečlivě analyzovat.