A právě za to si zasloužili ocenění. V minulých dnech jim byla v prostorech školní zahrady předána bronzová medaile s certifikátem Skutečně zdravá školka jako jediné školce v okrese.

Program, do kterého se hradecká školka zapojila, chce děti naučit přemýšlet o jídle a úctě k němu. Ovšem dosáhnout na bronzové ocenění nebylo vůbec jednoduché. Školka musela splnit nemálo kritérií. Ředitelka MŠ Hradec nad Moravicí Gabriela Lacková nám některá z nich přiblížila.

„Vytvořili jsme Akční skupinu pro zdravé stravování, ve které jsou jak pedagogové, tak paní kuchařky. Snažíme se děti vést k tomu, aby si uvědomily, jak jídlo vzniká od samotného semínka,“ informovala Lacková a dodala s úsměvem, že malí žáčci byli velice překvapení, když si zasadili brambor a ono jich najednou vyrostlo i pět, šest.

Musejí využívat dodávky od lokálních dodavatelů, sezonní a čerstvé potraviny.

„K tomu účelu jsme založili vlastní bylinkovou zahrádku, kam jsme společně s rodiči vysázeli různé druhy bylinek, ale máme i zeleninové záhony,“ doplnila s tím, že právě zapojování rodičů, prarodičů a široké veřejnosti je pro projekt klíčové.

V rámci projektového vyučování se děti seznámí s typickými jídly daného kontinentu či státu.

„Když jsme si přibližovali Grónsko, paní kuchařky uvařily na oběd halibuta, u Austrálie děti ochutnaly klokaní maso a tak dále,“ informovala Gabriela Lacková. A dbají i na kulturu stravování, dělají toho ale mnohem více.

O celém projektu se můžete dočíst na www.skutecnezdravaskola.cz.