První filmová projekce v jeho sále se uskuteční v pátek 28. června od 19 hodin a divákům všech věkových kategorií udělá radost letní komedií Prázdniny s Broučkem.

Nejmenším divákům je hned další den, tedy v sobotu 29. června od 10 hodin, určeno filmové překvapení animovaným snímkem Já, padouch 4, který jim bude promítnutý zdarma. Jde o další díl úspěšné série o nešťastném padouchovi Gruovi a jeho žlutých mimoňových pomocnících. Návštěvníky bez rozdílu věku jejich oblíbené kino potěší novým sálem s moderní projekční technologií, vylepšenou akustikou a zrekonstruovaným foyer s příjemnou atmosférou.

Orion má ve městě už dlouhou historii

První kino pod názvem Orion bylo v sále Národního domu otevřeno už v roce 1927 a byly v něm promítány jen němé filmy, doprovázené klavírními improvizacemi. Jeho činnost ukončila hospodářská krize v roce 1932 a veškeré vybavení bylo rozprodáno na zaplacení dluhů.

Svou činnost obnovilo v roce 1936 pod názvem Kosmos už jako kino zvukové. O rok později však došlo v přistavené promítací kabině k výbuchu a havárii. Při nacistické okupaci dal německý starosta města promítací zařízení na podzim roku 1938 demontovat a převézt do Hlučína. Finanční hotovost kina byla zabavena a kino bylo uzavřeno. Po skončení 2. světové války bylo znovu obnoveno a v roce 1975 upraveno do dnešní podoby.

U příležitosti oslav 90. výročí otevření Národního domu v něm bylo roku 1999 instalováno odklopné promítací plátno a došlo ke zprovoznění bývalého divadelního jeviště.

V roce 2014 byla provedena kompletní rekonstrukce sálu Národního domu s akcentem na zachování původního rázu kinosálu tak, jak byl naposled zrekonstruovaný v roce 1975. Po rekonstrukci disponovalo kino vyšší kvalitou sezení a díky částečné digitalizaci i prostorovým zvukem a obrazem v HD kvalitě. Národní dům v Hradci nad Moravicí prošel rozsáhlou rekonstrukcí a znovu byl otevřený letos v květnu.

Nově otevřené kino Orion už disponuje 5.1 prostorovým zvukem a plně digitální projekcí. Z původní technologie mu zůstaly projektory MEO5X pro 35mm film a má nově instalovaný projektor Meopton II pro odbavení starých pohádkových pásem. Po promítání mohou návštěvníci posedět v dokonale upraveném foyer.