Jáma v zemi místo závory, usměvaví členové polské hraniční stráže a hlídka městské policie na české straně. Tak to vypadalo včera okolo desáté hodiny dopoledne na česko-polské hranici v Opavě-Vávrovicích/Wiechovicích. A důvod? Kontrolám na hraničních přechodech odzvonilo. Úderem půlnoci vstoupila Česká republika do schengenského prostoru. Čechům se tak splnil sen. Hranice se ruší a cestování po zemích Evropské unie by mělo být snazší. Ani Opavsko nezůstává v pozadí.

Zřejmě se zvýší průjezd aut

Příhraniční obce tuto změnu vítají, jsou zde však i obavy z toho, co přinese. „Vstup do Schengenu určitě usnadní pohyb obyvatel, podpoří cestovní ruch, a také obchod,“ řekl starosta Šilheřovic Martin Čecháček. Myslí si také, že otevřením vnitřních hranic se zvýší nároky na ostrahu vnějších hranic Schengenu. „Pokud se toto dobře zvládne, nemělo by otevření vnitřních hranic přinést negativa,“ míní starosta.

Podle jeho slov má přechod v Šilheřovicích sloužit pro automobily do 3,5 tuny. „Životní prostředí by se zvýšeným průjezdem automobilů nemělo zhoršit,“ dodal starosta. Vstup do Schengenu oslavili Šilheřovičtí na starém přechodu Bohumín-Chalupki o půlnoci spolu se zástupci města Bohumína, obcí Hať, Píště, Gminy Krzyzanowice a města Wodzislaw.

Starostové se sejdou na hranicích

Starosta Píště František Jaroš uvedl, že dnes dopoledne se zástupci všech obcí setkají na každém současném pozemním hraničním přechodu a slavnostně uvítají den zrušení kontrol na společné hranici. „Zahájení proběhne na přechodu Šilheřovice-Chalupki, následovat bude hraniční přechod Hať-Rudyszwald, Hať-Tworkow. Kolem půl desáté dopoledne se starostové přesunou na hraniční přechod Píšť - Owsiszcze a Píšť – Boleslaw,“ upřesnil František Jaroš. Poté bude následovat neformální setkání představitelů obcí s občerstvením v obci Píšť.

Přinese to více starostí Starosta

Sudic Petr Halfar je trochu skeptický. „Vstup do schengenského prostoru by měl přinést pozitivní věci, opak ale bude zřejmě pravdou. Přinese více starostí, větší provoz na komunikacích, určitě to může pomoct místním podnikatelům většími možnostmi, ale také ublížit větší konkurencí,“ okomentoval situaci Petr Halfar. Ten dále zmínil, že třeba děti ze základní školy při návštěvě partnerských škol v Polsku budou muset mít vlastní cestovní doklady, nebo jet s rodiči. A to není podle něj dobré řešení.

„Zůstane to na stejných podmínkách jako dosud a nic se tím základní škole neulehčí,“ podotkl. K dopravní situaci pak uvedl, že zatím mají na hraničním přechodu v Sudicích omezení nákladní dopravy do 20 tun. Jak to bude vypadat v budoucnu, však nevědí. Ani Sudičtí nic neponechali náhodě a připravili si k této příležitosti pestrý program. Včera v deset hodin dopoledne se sešly děti ze Základní školy ze Sudic se svými vrstevníky ze Základní školy Jana Pavla II. v partnerské obci, kterou je polská Kietrz. Přítomni byli samozřejmě starostové obou obcí. Při oslavách zazněla Óda na radost v polsko-česko-anglickém jazyce.

Vstup do Schengenu přivítali mší

Oslavy se konaly také ve Vávrovicích. „Ve čtvrt na jedenáct se v kostele svaté Anny ve Wiechowicích uskutečnila mše svatá. Tu celebrovali pomocný opolský biskup a ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz,“ sdělil Deníku starosta městské části Vávrovice Jaroslav Černý. Po mši svaté se šlo průvodem se světelnými pochodněmi k hraničnímu přechodu. Tam o půlnoci zazněly proslovy a oblohu ozářil ohňostroj.

Na otázku, jestli vidí ve vstupu do schengenského prostoru pozitiva nebo negativa, odpověděl Jaroslav Černý následující: „Máme s polskou stranou dobré vztahy. Z hlediska bezpečnosti na tom nic negativního nevidím. Snad jen to, že se zvýší doprava.“ Jako pozitivum vidí starosta například to, že podnikatelé budou mít možnost expandovat. Holasovice budou zrušení hranic slavit dnes v odpoledních hodinách na hraničním přechodu, spolu s nimi i obyvatelé Neplachovic.