Injektážní práce na poškozené hrázi by měly začít každým dnem. „Protékala nám sem voda z rybníka. Kolem chalupy nám přes dvůr tekl potůček. Celý pozemek byl zamokřený a začaly nám vlhnout zdi,“ stěžuje si Lukáš Balcar, majitel domu stojícího pod úrovní rybníka.

V současnosti je hladina rybníka snížena a k viditelnému vytékání vody jinou cestou než stavidlem v podstatě nedochází. Vlhkost na pozemku je však stále patrná.

„O rybník se mnoho let nikdo nestaral. Všichni předchozí majitelé ho jen využívali. Národní památkový ústav ho má ve vlastnictví od roku 2005 a nyní zajišťuje jeho opravu. Nechali jsme udělat výzkumné vrty a statické posouzení hráze,“ říká správkyně raduňského zámku Eva Kolářová.

Ještě letos proběhne první fáze oprav, kdy bude provedena těsnící injektáž hráze. Na jaře, v závislosti na rozpočtu, bude následovat vybagrování mnohaletého bahna usazeného na dně a celková oprava uměle vybudovaných ostrůvků uprostřed rybníka.

Do budoucna by se na rybník mohly vrátit lodičky a návštěvníkům zámku bude nabídnuta možnost projet se po rybníku a také odpočinout na nově zrekonstruovaných ostrůvcích.

Na zámku nyní probíhá také rekonstrukce střechy a v plánu je oprava hradební zdi a zámecké sýpky.

Radim Kotala