V polovině října se podle původního plánu mělo začít s opravou mnoho let neudržovaného rybníka. Jako první měla být opravena trhlina v hrázi, skrze kterou docházelo, před upuštěním hladiny rybníka, k zamokřování sousedních soukromých pozemků.

Došlo však k blíže neurčeným komplikacím a následným průtahům. „Podle smlouvy máme s pracemi na hrázi začít v pondělí 9. listopadu a termín dokončení je stanoven do konce měsíce,“ řekl vedoucí úseku speciálních prací Jiří Vágner z firmy Drylling trade, která byla opravou hráze pověřena.

Je tady však jisté riziko, že práce nebudou v důsledku případných denních mrazů dokončeny. „Noční mrazy nevadí. Nesmí ale mrznou v době aplikace speciální hmoty,“ vysvětlil Vágner. „Hráz opravíme ještě letos. Uděláme pro to maximum,“ slibuje kastelánka.

Na jaře, v závislosti na rozpočtu, bude následovat vybagrování mnohaletého bahna usazeného na dně a celková oprava uměle vybudovaných ostrůvků uprostřed rybníka. Do budoucna by se na rybník mohly vrátit lodičky a návštěvníkům zámku bude nabídnuta možnost projet se po rybníku a také odpočinout na nově zrekonstruovaných ostrůvcích.

Na zámku nyní probíhá také rekonstrukce střechy a v plánu je oprava hradební zdi a zámecké sýpky.

Radim Kotala