Když ho loni 1. října představenstvo v čele s předsedou Janem Kramným odvolalo, byla to studená sprcha. A nejen pro Woitka. O jeho odvolání údajně nevěděl ani sám primátor a někteří radní.

Pragmatické důvody Woitkova odvolání dodnes nejsou veřejnosti známé. Představenstvo hovořilo o manažerských pochybeních, pravděpodobnější se však jeví kuloárová verze mizerných mezilidských vztahů mezi bývalým ředitelem a Janem Kramným. A kuloárová verze se dnes opět dostává ke slovu: odvolaný Woitek se prý nyní znovu hlásí do výběrového řízení.

„Ano, je to tajemství, které všichni vědí," podotkl jeden ze členů vedení Hlásky. „Bohužel, jako bych nic nevěděl. Musel jsem podepsat mlčenlivost," nemohl nic oficiálně potvrdit ani dopravně technický náměstek MDPO Libor Pěčonka.

Potvrzující razítko na kolující fámy tak dal nakonec až sám Hynek Woitek. „Ano, přihlásil jsem se. Ale ani jsem nad tím nijak nedumal. Za prvé mám čisté svědomí a za druhé jsem prokázal podle mého názoru i výsledky," řekl naší redakci bývalý ředitel a zdůraznil tím, že na svém rozhodnutí pokusit se získat zpět místo, o které byl v minulých měsících připraven, nevidí ze svého pohledu nic zvláštního.

„Mám směr i plán, jak a kam bych chtěl podnik vést. A myslím, že už jsem prokázal, že spravovat veřejný majetek umím, takže si z pár jedinců, kteří mi hází klacky pod nohy, s prominutím na zadek nesednu," dodává odhodlaný Woitek.

Fakt, že se do výběrového řízení přihlásil, ale ještě neznamená, že má vyhráno. Konkurenci bude mít Woitek obrovskou. Do řízení se přihlásila stovka zájemců. Prvním roztříděním by měli projít v příštím týdnu, kdy se ve čtvrtek 14. března odehraje už jen s asi desíti finalisty tzv. Assessment Centrum (AC). Jedná se o speciální typ pohovoru. Účastníci jsou při něm hodnoceni v konkrétních situacích, které simulují reálné problémy. Musí se rozhodovat, vytvářejí tým a vzájemně komunikují.

Několik hodnotitelů pak posuzuje dané kandidáty z různých hledisek a rozmanitých kritérií. AC s vybranými zájemci o křeslo ředitele MDPO má probíhat po celý den. Předposledním krokem výběrového řízení má být poté klasický pohovor. Definitivní rozhodnutí, kdo usedne na pomyslný trůn dopravního podniku, ale padne v rámci valné hromady MDPO během měsíce dubna.

Dopravní podnik byl také na programu pondělního jednání opavských zastupitelů. Mnozí předpokládali, že to bude náročné a nepříjemné jednání. Nakonec bylo všechno jinak. Zastupitelé dopravní podnik rychle shodili ze stolu jako ožehavou věc. Nejdříve odvolali zástupce města v orgánech této společnosti a poté bez připomínek zvolili zástupce nové. Stali se jimi: Jiří Tichý, František Vaštík, Josef Trčka a Tomáš Navrátil. Chybí ještě pátý, kterým by měl být nově jmenovaný ředitel MDPO.

Sluchu nebylo dopřáno ani dispečeru MDPO Janu Štěrbovi, který se ohradil proti bezdůvodnému zásahu do své pověsti ze strany bývalého představenstva. On i Woitek byli kriminalizováni, když na ně bylo podáno trestní oznámení kvůli údajným machinacím s prodejem vysloužilých autobusů. Policie však podnět odložila jako bezdůvodný. Primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD) však Štěrbovo vystoupení přerušil s tím, že není k věci.

Pro úplnost uveďme, že na Woitkovu podporu sepsali loni lidé petici, která měla téměř dvě stě podpisů.