„Průjmový stav by postižení rozhodně neměli podceňovat. Jednu pacientku odvodnil soustavný průjem natolik, že jí selhaly ledviny, a to je pokaždé špatné,“ varuje primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel. Všem postiženým doporučuje co největší přísun tekutin.

Pokud u postiženého potíže za několik dní domácí léčby neustoupí, je příchod k lékaři rozhodně na místě. Dalším problémem je, že se stále zvyšuje počet bakterií, odolávajících vlivu antibiotik.

„Letošní rok jsme na oddělení zahájili také záněty mozkových blan a bohužel i hnisavých. Vyvolávají je například neléčené záněty středního ucha nebo nosních dutin,“ říká primář Kümpel.

Někteří pacienti se zase léčí na žloutenku typu C, kterou bývají nejvíce ohroženi „injekční uživatelé drog“, přenést se může nemoc i při kontaminovaném tetování či zavádění piercingu. Nemoc je zákeřná v tom, že často probíhá skrytě bez typických příznaků.

Její léčba je velmi složitá, ale bývá účinná, neléčená žloutenka typu C může skončit jaterní cirhózou nebo dokonce rakovinou jater.

V současné době je na infekčním oddělení Slezské nemocnice hospitalizován jeden pacient s podezřením na těžší průběh prasečí chřipky. Opavský primář Kümpel rozhodně nesdílí názor některých činitelů, označujících prasečí chřipku za účelový humbuk.

Tato nemoc ironií osudu právě v těchto dnech postihla dokonce i hlavního hygienika ČR Michaela Víta, který sice veřejně horlil pro očkování, ale sám ho, jak médiím přiznal, zatím nepodstoupil. Faktem je, že na prokázanou prasečí chřipku jen v Česku zemřelo během pouhého půlroku 95 lidí.

Jak dodává primář Kümpel, není v současné době v Česku jiná konkrétní infekční nemoc, která by v tak krátké době usmrtila tolik lidí.