Zabavit děti tak, aby jen neseděly u televize, počítače či tabletu, není zrovna lehké. V každém případě jsou téměř v každém městě či obci k dispozici dětská hřiště, která jsou s příchodem prvních teplejších dní často přeplněná. Základní podmínkou, kterou by měla hřiště splňovat, je samozřejmě bezpečnost.

Čas od času se objeví v médiích například zpráva o narkomanech, kteří na hřišti pohodí použitou injekční stříkačku a ohrožují tak zdraví ostatních, především tedy dětí. Jak to vypadá s dětskými hřišti na Opavsku? To se naše redakce pokusila zjistit.

„V současné době udržujeme 31 dětských hřišť po celé Opavě. Jejich stav je dobrý. Kontroly jsou prováděny pravidelně jednou týdně, a to celoročně. Případné opravy dětských hřišť děláme dle potřeby v průběhu celého roku na základě zjištěných závad,“ uvedl vedoucí provozovny údržby Technických služeb Opava Lukáš Sýkora a doplnil, že v současné době se plánuje výstavba Rákosníčkova dětského hřiště v Englišově ulici.

Ve Vítkově pak mají tři dětská hřiště, z toho jedno Rákosníčkovo. „Na těchto hřištích děláme pravidelné revize, naposledy to bylo minulý měsíc. Mimo to každý týden Technické služby Vítkov kontrolují stav těchto hřišť. Mateřská škola ve Vítkově má pak ve správě další tři dětské hřiště na svých školkách,“ nechal se slyšet vítkovský místostarosta Oldřich Huška. Hřiště pro děti jsou v případě Vítkova pod neustálým dohledem městské policie a v některých případech i kamerového systému.

„Například Rákosníčkovo hřiště je 24 hodin denně monitorováno. Odhozené injekční stříkačky jsme ještě nikdy na žádném z hřišť nenašli,“ zmínil místostarosta.

Pozadu pak nezůstávají ani na vesnicích. Například v Bolaticích mají několik dětských obecních hřišť. „V areálu fotbalového klubu na Hornické ulici, dále při základní a mateřské škole u kulturního domu, u mateřské školy Borová, v místě bývalé skládky na Borové a jedno soukromé v areálu koupaliště,“ vyjmenovává bolatický starosta Herbert Pavera s tím, že hřiště se kontrolují nejen před sezonou.

„Pravidelně minimálně dvakrát měsíčně je kontrolují zaměstnanci obce a kontroly zapisují do zvláštního sešitu kontrol. A jednou ročně hřiště kontroluje i revizní technik,“ vysvětlil starosta. Co se týká použitých stříkaček, s tím nemají v Bolaticích problém.

„Někdy se stane, že zůstanou na hřišti mladí lidé, když jdou z nějaké akce. Problémy jsme ale ještě žádné neměli a stříkačky jsme také nikde nenašli,“ uzavřel.