Zařízení se skutečně má čím pochlubit. Osmnáct pokojů s kapacitou až pět lůžek bez sociálního zařízení ustoupilo sedmnácti jedno a dvoulůžkovým pokojům, zařízeným v domácím duchu. Pro dva pokoje je zpravidla určeno jedno kompletní sociální zařízení a na všech stěnách svítí příjemně živé barvy, sladěné s nábytkem.

„Rekonstrukce tohoto zařízení zapadá do priorit Moravskoslezského kraje, zaměřených na humanizaci sociálních služeb. Peníze na tuto akci byly skutečně účelně vynaloženy,“ konstatoval hejtmanův náměstek Svatomír Recman během prohlídky objektu. Celá rekonstrukce trvala půl roku, vyšla na necelých 4,5 milionu korun a 4 miliony poskytl kraj jako zřizovatel.

„Průběh byl hektický hlavně pro naše klienty, kteří se moc báli stěhování. Naštěstí jsme to nakonec všichni zvládli za provozu. Náročný byl také pro zaměstnance, kteří museli pořád něco stěhovat z místa na místo a neustále vyklízet a uklízet prostory,“ přiblížila dobu rekonstrukce zástupkyně ředitele Anna Sonnková.

„Musím ocenit i to, že obyvatelé našeho zařízení přijímali určité nepohodlí s pochopením a dobře ho zvládli,“ dodal ředitel Domova Bílá Opava Jaromír Zahel.

Z nového bydlení v jednolůžkovém pokoji se sociálním zařízením je osmaosmdesátiletý Vladimír Heinrich přímo nadšený. „Ani ve snu mě nenapadlo, že budu někdy bydlet v takovém komfortu. Připadám si tu jako v lázních a takovou koupelnu, jakou teď mám, jsem neviděl ani v reklamách,“ libuje si senior se zálibou ve sbírání pozoruhodností.

Hodně exponátů si přivezl z pracovního pobytu v Indii a rád je návštěvníkům ukazuje. Z dalšího pokoje zní repríza Televarieté a v některých obyvatelé pospávají nebo si čtou.

„Proti dřívějšku se to vůbec nedá srovnat,“ tvrdí Irma Bartoňová, sedící ve svém dvoulůžkovém pokoji u stolu nad knížkou. Brzy by se měl změnit též neutěšený stav druhého Domova Bílá Opava v Rooseveltově ulici. Projekt na jeho rekonstrukci má být zhotoven ještě letos.