Připojení k internetu. To řeší v současné době většina škol nejen na Opavsku a Hlučínsku, ale vůbec v celé republice. Důvodem je plán Ministerstva školství, které už nebude pravděpodobně připojení k internetu financovat. „Žádali jsme vládu, aby uvolnila alespoň půl miliardy. Obávám se však, že takové peníze nezískáme, a akce Internet do škol tak pravděpodobně brzy skončí," řekla Hospodářským novinám ministryně školství Dana Kuchtová (SZ). „Mám indicie od svých kolegů z vlády, že peníze centrálně na internet už stát poskytovat nebude. Do čtrnácti dnů by mělo být jasné, jak situaci budeme řešit," říká ministryně.

Jak uvedla ředitelka jedné ze škol na Opavsku, způsobuje to nemalé problémy. „V současné době to řešíme. S penězi z ministerstva jsme počítali. Doufáme, že toto rozhodnutí ministerstvo ještě odloží. Máme tady jednu firmu, takže bychom se případně napojili přes ni,“ uvedla. Skutečnost, že internet žáci v novém školním roce mít rozhodně budou, potvrdil ředitel Základní školy v Raduni Leoš Tesárek. „Kdybychom měli být vždy závislí na ministerstvu, spousta škol by už ani neexistovala. Tuto společnost bohužel vzdělání nezajímá,“ uvedl Tesárek, který se nechal slyšet, že budou muset na připojení k internetu hledat náhradní zdroje. Ředitel Základní školy ve Vítkově na Opavské ulici Pavel Piskovský je přesvědčen, že stejně jako v uplynulých letech, tak i v novém školním roce škola internet mít bude. „Je potřeba to zajistit z vlastních zdrojů, tak to řeší asi většina škol. My máme zasíťovanou celou školu,“ řekl.

Podle jeho slov to ale problémy způsobuje. „Budeme to muset platit ze svého, takže to pro nás znamená zvýšené náklady,“ podotkl. To, že v dnešní době žáci mít internet musí, zmínila ředitelka Základní školy v Bolaticích Dagmar Tielová. „Doufám, že nás neodpojí. Podepsali jsme smlouvu s firmou,“ řekla se smíchem ředitelka a dodala: „Není možné, aby byly děti v dnešní době bez internetu. Potřebujeme ho, je to v rámci učebních osnov. Pokud to nezaplatí ministerstvo, bude to muset zaplatit naše škola. Neexistuje, abychom zůstali bez internetu.“ Tyto problémy nemusejí řešit na Základní škole ve Velkých Hošticích. „Připojení k internetu nám hradí obec,“ zmínil ředitel Radovan Staněk. Také Základní školy Hornická v Hlučíně se nové rozhodnutí Ministerstva školství netýká. „Už dva nebo tři roky si platíme internet sami. Oprostili jsme se od projektu Internet do škol a opravdu to u nás funguje,“ uvedl zdejší ředitel Pavel Lindovský.