„Její dva obrazy z tohoto období s názvy Stavíme nové katedrály a Srdce na dlani jsem měl původně ve své primátorské kanceláři. Dnes jsou umístěny na lucemburské ambasádě," říká otec Jan Mrázek.

Na základě úspěšně vytvořených prací učila lucemburské děti i dospělé pronikat do výtvarného umění, sama tvořila a s kolegyní vydaly několik knížek. Jedna je věnována Janu Lucemburskému a její obsah mapuje mimo jiné i historické vazby Česka a Lucemburska.

Na výstavě v Litomyšli ji před čtyřmi lety darovala prezidentu republiky Václavu Klausovi a českému primasovi arcibiskupu Dominiku Dukovi.

Opavská rodačka maluje, kreslí, ilustruje knihy a tvoří sochy, svá díla vystavuje po celém světě a získala si za ně vynikající jméno. Guvernér Lucemburska Pierre Mansfeld ve službách španělských Habsburků nechal v Lucembursku postavit galerii, která však později padla za oběť válkám.

Na lucemburské výstavě v roce 2007, kterou s velkovévodským párem otevíral i španělský královský pár, představila Iva Mrázková její repliku.

Dá se říci, že na počátku její diplomatické dráhy stály umělecké aktivity, ale ty by samy o sobě na post diplomatky zřejmě nestačily. Iva Mrázková však navíc hovoří plynule lucembursky, francouzsky, anglicky i německy a má v Česku i v Lucembursku široké společenské kontakty.

„Vzhledem k tomu, že má funkce je honorární, ve výtvarné práci stále pokračuji jak v Lucembursku, tak i v zahraničí," říká Iva Mrázková. V nové funkci spoluorganizuje hudební vystoupeni české skupiny letos v létě, na podzim chystá výstavu dvou grafik a podporuje taneční soubor českých a slovenských dětí v Lucembursku, pro které se snaží najít možnosti k veřejnému vystupování.

„Samozřejmě máme z dceřiných úspěchů velkou radost, něco takového rodiče potěší. I naše druhá dcera Lada, která se profesně zabývá kunsthistorií, je výtvarnice," konstatuje tatínek Jan Mrázek s tím, že zásluhy má především jeho manželka Marcela, jejíž výtvarný talent obě dcery podědily.

Akademická malířka a sochařka Iva Mrázková se narodila roku 1964 v Opavě. Po maturitě absolvovala v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a další zkušenosti nabírala při studijních pobytech ve Francii a v Itálii. Dnes žije v Lucembursku, kde také stále tvoří a získává prestižní ocenění.

Statutární město Opava na slavnou rodačku také nezapomnělo a v roce 2008 jí udělilo Cenu Petra Bezruče. S manželem Michalem Wittmannem, který byl honorárním konzulem ČR v Lucembursku v letech 1999 až 2006, má syny Matouše a Marka.