VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další Opavanka pracuje v diplomatických službách

Opava - Po Zuzaně Beranové se v diplomatických službách uplatňuje další opavská rodačka. Honorární konzulkou ČR v Lucembursku je od konce ledna Iva Mrázková. Výtvarně talentovaná dcera opavského exprimátora Jana Mrázka odjela do Lucemburska za přáteli v létě 1989 a hned po příchodu začala tvořit.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Velvyslanec Petr Kubernát (vlevo), honorární konzulka Iva Mrázková a její manžel Michal Wittmann, předseda Česko-slovensko-lucemburského přátelství v Lucembursku a honorární konzul v letech 1999 až 2006, na znovuotevření Velvyslanectví ČR v Lucembursku.Foto: archiv Ivy Mrázkové

„Její dva obrazy z tohoto období s názvy Stavíme nové katedrály a Srdce na dlani jsem měl původně ve své primátorské kanceláři. Dnes jsou umístěny na lucemburské ambasádě," říká otec Jan Mrázek.

Na základě úspěšně vytvořených prací učila lucemburské děti i dospělé pronikat do výtvarného umění, sama tvořila a s kolegyní vydaly několik knížek. Jedna je věnována Janu Lucemburskému a její obsah mapuje mimo jiné i historické vazby Česka a Lucemburska.

Na výstavě v Litomyšli ji před čtyřmi lety darovala prezidentu republiky Václavu Klausovi a českému primasovi arcibiskupu Dominiku Dukovi.

Opavská rodačka maluje, kreslí, ilustruje knihy a tvoří sochy, svá díla vystavuje po celém světě a získala si za ně vynikající jméno. Guvernér Lucemburska Pierre Mansfeld ve službách španělských Habsburků nechal v Lucembursku postavit galerii, která však později padla za oběť válkám.

Na lucemburské výstavě v roce 2007, kterou s velkovévodským párem otevíral i španělský královský pár, představila Iva Mrázková její repliku.

Dá se říci, že na počátku její diplomatické dráhy stály umělecké aktivity, ale ty by samy o sobě na post diplomatky zřejmě nestačily. Iva Mrázková však navíc hovoří plynule lucembursky, francouzsky, anglicky i německy a má v Česku i v Lucembursku široké společenské kontakty.

„Vzhledem k tomu, že má funkce je honorární, ve výtvarné práci stále pokračuji jak v Lucembursku, tak i v zahraničí," říká Iva Mrázková. V nové funkci spoluorganizuje hudební vystoupeni české skupiny letos v létě, na podzim chystá výstavu dvou grafik a podporuje taneční soubor českých a slovenských dětí v Lucembursku, pro které se snaží najít možnosti k veřejnému vystupování.

„Samozřejmě máme z dceřiných úspěchů velkou radost, něco takového rodiče potěší. I naše druhá dcera Lada, která se profesně zabývá kunsthistorií, je výtvarnice," konstatuje tatínek Jan Mrázek s tím, že zásluhy má především jeho manželka Marcela, jejíž výtvarný talent obě dcery podědily.

Akademická malířka a sochařka Iva Mrázková se narodila roku 1964 v Opavě. Po maturitě absolvovala v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a další zkušenosti nabírala při studijních pobytech ve Francii a v Itálii. Dnes žije v Lucembursku, kde také stále tvoří a získává prestižní ocenění.

Statutární město Opava na slavnou rodačku také nezapomnělo a v roce 2008 jí udělilo Cenu Petra Bezruče. S manželem Michalem Wittmannem, který byl honorárním konzulem ČR v Lucembursku v letech 1999 až 2006, má syny Matouše a Marka.

Autor: Jitka Hrušková

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení