VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ivo Turok: Dobré jméno naší věznice je i zásluhou personálu

OPAVA - Ředitel opavské věznice Petr Prasek zajistil tomuto zařízení dobrý zvuk mezi odborníky z celé republiky. Štafetu převzal po jeho odchodu do důchodu Ivo Turok a v nastoupené cestě chce dál pokračovat.

30.6.2007
SDÍLEJ:

Ivo Turok si musí na novou funkci rychle zvyknout.Foto: Archiv věznice

Ivo TurokKdo je Ivo Turok

Narodil se 12. ledna 1965 v Ostravě a po maturitě na gymnáziu vystudoval na olomoucké Univerzitě Palackého speciální pedagogiku. Po absolvování v roce 1989 nastoupil své první místo ve výchovném ústavu pro děti a mládež v Králíkách. Nezbedný dorost vychovával k lepšímu chápání života do konce roku 1990, kdy přišel rovněž jako vychovatel do opavské věznice. Prošel v ní několika funkcemi a od roku 2000 působil jako zástupce ředitele. Po jeho odchodu do důchodu byl úspěšně zakončeným konkurzem letos v dubnu jmenován do funkce ředitele. Bydlí v Opavě a má dvě děti. Jeho manželka, kterou poznal během studia na olomoucké univerzitě, pracuje v jedné opavské základní škole.

 

Vystudoval jste speciální pedagogiku. Co vás na tomto oboru zaujalo?

Přiznávám, že technicky zrovna zdatný nejsem, a proto jsem ještě před maturitou hledal nejvhodnější uplatnění v rámci svých schopností. Do oka mi padla pedagogika. Dost mě zajímalo, co všechno je v jejím rámci možné studovat, a vybral jsem si specializaci. Přišla mi jako docela zajímavá možnost s širokým spektrem praktického využití. V tom jsem se skutečně nezmýlil.

Copak o to, i běžná pedagogika má dobrodružných zážitků víc než dost. Spousta kantorů na školách by právě na toto téma mohla vyprávět celé romány. Neměl jste obavy z možných problémů?

Co se týče problémů s narušenou mládeží, nikdy jsem žádné obavy neměl a nebylo ani proč je mít. Dnes jsou ve školách vztahy učitelů a žádů někdy dost problematické, ale když jsem o pedagogice uvažoval, byly určitě mírnější, než jsou dnešní. Práce se sociálně narušenými dětmi byla ve srovnání se školní trochu jiná, ale rozhodně jsem z ní strach neměl.

Tenkrát jste ale nemohl vědět, do čeho jdete. Dala vám praxe za pravdu?

Asi dala, protože jsem k pocitu ohrožení neměl mezi svými chovanci nikdy žádný důvod. Stanovili jsme si pravidla hry a oboustranně jsme je dodržovali. Nastavené mantinely fungovaly a bránily možným konfliktům. To je podle mě jediná možná cesta, která vede k uspokojivému cíli.

Rozumím, agrese vychovatele vyvolává agresi chovance a naopak. Působil jste ve dvou různých zařízeních – ve výchovném ústavu pro děti a mládež i ve věznici. Zaznamenal jste mezi nimi nějaké podstatné rozdíly?

Obě zařízení mají podobnou klientelu. Když budu upřímný, pak musím říci, že ve věznici jsem měl větší pocit bezpečí. Bude to asi tím, že věznice má propracovanější systém.

Půjdou děti ve vašich stopách, nebo si hledají vlastní parketu?

Synové v mých stopách zřejmě nepůjdou. Teď oba ještě studují na Mendelově gymnáziu, ale pedagogika je moc nezajímá. Starší Tadeáš své koníčky průběžně střídá a jistě ví jen to, že chce pokračovat ve studiu na některé vysoké škole. Jenom zatím ještě neví, která to bude. Mladší Viktor inklinuje hodně ke sportu a závodně už léta hraje basket.

Jak jste na tom se sportováním vy?

Jsem jeho zapálený fanda. Dřív jsem rekreačně hrával tenis, a hlavně basket. Ten mě pořád zajímá, ale dnes už bývám v hale jen jako divák. Rád si také vyjedu na kole a dobře se přitom odreaguji. V posledních letech mě vyloženě dostal squash. Přiznávám ale, že chvíle volna trávím nejraději v klidu domova.

No jistě, ale v práci si klidu zrovna neužijete, Nevím, jak je to v zahraničí, ale české vězeňství připomíná v současné době víc peřeje než rybník. Šel jste do konkurzu na ředitele s tímto vědomím?

No jistě, jako zástupce ředitele jsem pochopitelně dobře věděl, do čeho jdu. Všechny záležitosti jsem připravoval s bývalým ředitelem, a měl jsem proto o problematice opavské věznice dobrý přehled. Konkurz už také zohledňoval přísná kritéria nového zákona, a všechna jsem splňoval.

Bývalý ředitel nastavil laťku hodně vysoko. Půjdete jeho cestou, nebo máte svou vlastní?

Za dobu vedení Petrem Praskem se opavská věznice skutečně dostala na špici celorepublikového hodnocení. To je velmi zavazující fakt. Proto by ode mne nebylo ani trochu logické měnit systém od základu. V tomto směru chci každopádně jít jeho cestou. Mám však také svou vlastní představu a určitě ji budu postupně realizovat. Podstastným faktorem k tomu může být další vývoj a požadavky Vězeňské služby které mohou do zaběhnutého systému přinést i nové změny. Také ve vězeňství se situace neustále vyvíjí.

Vynikající opavské hodnocení přece není samo sebou, jiná zařízení se potýkají s velkými problémy. V čem vidíte hlavní důvod výrazné image opavské věznice?

Tím hlavním bude určitě dobrý personální vztah v našem zařízení, bez kterého by se to určitě nepodařilo. V řadě věznic stále panuje častá fluktuace personálu, což se naší nikdy netýkalo. Všechno záleží na lidech a mohu s jistotou tvrdit, že opavská věznice má velmi kvalitní a kvalifikované zaměstnance, na které je spolehnutí. Pokud vedení disponuje tak dobrým zázemím, jde všechno lehčeji a daleko lépe.

Máte i kvalitní odsouzené?

Tak to už bych tvrdit nemohl. Máme tu široký rozsah vězňů od mladistvých přes dospělé až po ženy všech kategorií, včetně doživotí. Navíc máme i tři specializovaná oddělení, dvě pro drogově nebo alkoholově závislé muže i ženy a jedno pro ženy s psychotickými poruchami chování.

Bývají na takových odděleních nějaké problémy?

Jak na kterém. Lidé, kteří v nich žijí, vyžadují specifický přístup našich zaměstnanců i pomoc odborníků „z venku“. Alkoholici a narkomani se chovají relativně bezproblémově. K tomu mají ostatně velkou motivaci pro usnadnění života po propuštění. Ženy s poruchami chování už vyvolávají konflikty častěji. Bývají dost hašteřivé a sem tam nejdou daleko ani pro facku.

Máte i vězně, kteří dělají radost jiným, a to nebývá zrovna obvyklé. Pokud vím, tak nastudovali a odehráli pohádku pro obyvatele ústavu Marianum.

Kromě opakovaného představení pohádky dělali doprovod vozíčkářům z Mariana při návštěvě zoo. Ústav sociální péče má málo vlastního personálu a bez jejich přispění by tento výlet nemohl uskutečnit. V Marianu pracují i některé naše odsouzené ženy a jiné vyrobily zase hračky pro nemocné děti ve Slezské nemocnici. V takových a podobných aktivitách budeme rozhodně pokračovat.

Nesmíme zapomenout ani na svatbu, která měla před několika dny v opavské věznici svou premiéru.

Žádosti odsouzené ženy na povolení svatby v prostorách věznice jsem vyhověl a v těchto dnech jsem od její maminky dostal skutečně krásný dopis s poděkováním. Byla to první svatba v opavské věznici, ale nemyslím, že by nějaká další měla v dohledné době následovat.

Pokud vám osud umožní splnění tří přání, která to budou?

Jsem relativně spokojený člověk, a výběr je proto těžký. Asi by to bylo zdraví a pohoda v rodině, cestování po cizině a bydlení v domku se zahrádkou. Ne však na samotě u lesa, jako typicky městský člověk bych si zvolil místo na okraji města.

Máte ještě nějaké přání, které na splnění zatím čeká?

Ne. Všechny ambice, které jsem kdy měl, jsou naplněny, a další už nemám.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 13 400 Kč

Tiskaři tiskaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: KO: Ulrich Lukáš, tel.: 731 129 726 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: zamestnani@grafico.cz, Praxe v oblasti ofsetového tisku min. 3 roky, znalost ukrajinštiny či ruštiny na komunikační úrovni (spolupráce na projektu s obchodním partnerem ze zahraničí), loajalita, spolehlivost., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tiskárna grafico s.r.o., U Panského mlýna, č.p. 1438, 747 06 Opava 6. Informace: Lukáš Ulrich, +420 731 129 726.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Baloga Adam, tel.: 608 828 271 - volejte od 13:00 do 16:00 hod., e-mail: a.baloga@seznam.cz, Praxe v oboru, spolehlivost, komunikativnost, flexibilita, chuť do práce., Směnnost: krátký/slouhý týden, pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Pivnice u zelené lípy, Rolnická, č.p. 151, 747 05 Opava 5. Informace: Adam Baloga, +420 608 828 271.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ -KA - STROJNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 553 780 580 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz., Prac. doba 12ti hodinové směny (ranní/noční podle harmonogramu), pracoviště Opava, nástup dle dohody. , Jedná se o strojní úklid hypermaketu.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - hypermarket globus, Těšínská, č.p. 2830, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 150 Kč

Strojírenští kovodělníci OBRÁBĚČ KOVŮ KARUSELÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Holeš Hynek, tel.: 603 574 245, e-mail: h.holes@stssluzby.cz. , SOU v oboru, znalost čtení výkresů podmínkou, pracovitost, zodpovědnost., Pracoviště Kravaře, nástup ihned.. Pracoviště: Sts - služby kravaře, spol. s r.o., Kostelní, č.p. 3315, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Hynek Holeš, +420 603 574 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vřesina - Bohuslavice 2:0 (2:0)

Souhrn fotbalového víkendu

Český pohár žáků ve slalomu v Opavě
63

Opava v kanoistickém centru dění. Přijeli nejlepší žáci

Historická tramvaj je na místě

/FOTOGALERIE/ Otevření turistické sezony Opavského Slezska sice proběhne až během nadcházející soboty, avšak už na začátku tohoto týdne se servíroval drobný „předkrm“ v podobě historické tramvaje číslo sedm.

Vláda přijede do Moravskoslezského kraje řešit OKD i ArcelorMittal

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem přijede už v úterý brzy ráno na dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje.

Zloděj udeřil prodavačku lahví do hlavy, na útěku dlouho nebyl

Fyzickým napadením prodavačky skončil před nedávnem pokus o krádež dvou lahví alkoholu. Incident se odehrál v prodejně ve Šrámkově ulici v Kateřinkách.

Další nález nevybuchlé munice

V minulých dnech jsme vás informovali o nálezu hned dvou nevybuchlých municí z druhé světové války, které byly objeveny ve stejný den mezi Bolaticemi a Chuchelnou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT