Nehody se podařilo eliminovat

Jedním z míst, které k tomuto činu může motorkáře hodně svádět, je Komárov. Jak uvedl tamní starosta Daniel Žídek, obec proti nim může zasáhnout samozřejmě jen v rámci zákona. Jedná se o omezení rychlosti na zákonem stanovenou hodnotu pro obec, což bylo do roku 2005 podle starosty skoro nemožné.

„Bylo zde sedmdesát kilometrů v hodině a jezdilo se devadesát,“ řekl starosta a dodal: „Ale podařilo se. Dnes je zde padesát kilometrů v hodině a jezdí se pětapadesát až pětašedesát.“ Mezi další bezpečností opatření patří podle starosty upozornění na přechody, děti a podobně.

„V současné době chystáme osazení jednoho kusu informativního radaru s digitálním záznamem. Ten je schopen zachovávat záznam až týden ve vysoké digitální kvalitě s vysokým rozlišením. Ty zvláště otrlé je možno identifikovat a přinejmenším upozornit dopisem,“ vysvětlil Daniel Žídek s tím, že bude-li schválena nová legislativa, tak je snad bude možné i postihnout.

Dále poukázal na to, že intenzivní spoluprací s Policií ČR se jim v Komárově podařilo eliminovat výskyt častých nehod. „Nicméně čas od času se zde nehody stávají, zejména na přechodu pro chodce, kdy nepozorný řidič přehlédne přednost dávající vozidlo v pruhu bližším krajnici a v druhém pruhu nezastaví,“ řekl starosta. „Je to už dávno, kdy se tady stal smrtelný úraz na jednostopém vozidle, jednalo se o babetu,“ podotkl.

Chybí kontroly o sobotách a nedělích

Jak uvedl místostarosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák, město přímo zakročit nemůže, nemají městskou policii. „Nepřímo působíme na místní oddělení Policie ČR. Jednou měsíčně se scházím s vedoucím a projednáváme situaci ve městě, především bezpečnost občanů a dopravní zátěž,“ vysvětlil Karel Hanák se slovy, že více je trápí motorkáři jezdící po lesních a polních cestách, a navíc bez SPZ.

„Pro poškozeného tak nezbývá než své nároky na odškodnění vymáhat soudně a to je velmi složité,“ řekl. Jedním z opatření, které by mělo napomoci bezpečnosti, je zakoupení radarové značky. „Ta je umístěna od ledna tohoto roku při vjezdu do města od Kajlovce. Další bude díky sponzorovi při vjezdu do Jakubčovic,“ upřesnil.

Zmínil se také, že policie občas provádí měření rychlosti. Podle místostarosty by to ale mohlo být častější. „Chybí nám mobilní radary pro místní oddělení. Měření by tak mohlo být operativnější a i mimo známá místa měření,“ podotkl Karel Hanák se slovy, že zcela chybí policejní kontroly o sobotách a nedělích, kdy se dle jeho vlastní zkušenosti jezdí hůře než přes týden.

„Jednání řidičů je nevyzpytatelné, na cesty vyjíždějí jak mladí nezkušení řidiči, tak velmi sebevědomí řidiči, jejichž sebevědomí hraničí až s bezohleduplností, a také takzvaní sváteční řidiči. Znamená to být neustále ve střehu a mít štěstí, že se nestanete obětí,“ poukázal.

Někteří se přes obec jen mihnou

Pracovnice obecního úřadu ve Slavkově Alena Klapetková také zmínila, že obec sama o sobě tento problém vyřešit nemůže. „Nemáme obecní policii, a proto jsme koupili radar na měření rychlosti,“ uvedla. K otázce, jestli jsou havárie motorkářů v obci časté nebo už v minulosti dokonce došlo ke smrtelnému úrazu, se pak vyjádřila následovně: „Časté nejsou, ale několikrát v dávno minulých letech tady byl i smrtelný úraz.“

To, že je celá věc plně v kompetenci policie, pak potvrdil starosta Holasovic Jindřich Dobřecký. „Tento problém má přece řešit policie, obce nemají kompetence. Především na silnici Opava – Krnov se někteří jenom mihnou přes naši obec. To pak máme sousední obce založit domobranu?,“ podotkl. Také na této trase provádí policie podle slov starosty měření dosti často.

Motorkáři pak trápí i Neplachovické. „Občas se vyskytují nezodpovědná individua i v úseku obce mezi zpomalovacími prahy a v zóně třicetikilometrové povolené rychlosti,“ sdělil starosta Neplachovic Jiří Čech s tím, že mnohem více je trápí jízdy motocyklů a čtyřkolek ve volné přírodě. Na otázku, zdali už řešili nějaké problémy s motorkáři, pak Jiří Čech odpověděl: „Problém jsme doposud neřešili. Snažíme se o zklidnění dopravy na silnici I/11 v části Zadky a I/57 v části Neplachovice,“ doplnil starosta.

Jak zmínil tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler, radnice zatím nemá žádné informace o tom, že by motorkáři hromadně jezdili po Opavě vysokou rychlostí. „Podle zkušeností strážníků jezdí stejně jako automobilisté. Ojedinělé výstřelky jsou možné, ale zatím nemáme zprávy o tom, že by šlo o trend,“ podotkl.