Jaktařští spojili síly, požádali o vánoční výzdobu magistrát a jeho úředníci se obrátili na Charitu Opava. „Chtěli jsme oslovit některou z místních firem nebo organizací a Charita Opava má v Jaktaři své ředitelství,“ vysvětluje výběr zhotovitele vedoucí odboru opavského primátora Jana Foltýsová.

Do výroby originálního betlému, zafinancované městem Opava, se s elánem pustili nejenom její zaměstnanci, ale především klienti. Zhotovený betlém je výsledkem součinnosti dvou charitních středisek. Postavy svaté rodiny vyřezali na speciálním laseru zaměstnanci Chráněných dílen Charity Opava a zbytek už zvládli klienti sociálně terapeutické dílny Radost, vedení vedoucím dřevařské dílny Petrem Kubesou.

Kabelkový veletrh v Opavě, listopad 2023. Na snímku v popředí Dominik Moravec.
Ohlédnutí za Kabelkovým veletrhem Deníku. Kabelky opět posloužily dobré věci

„Výslednou podobu jsme vybírali hned z několika návrhů. Musela být přiměřeně jednoduchá na zpracování, aby ji zvládli i naši handicapovaní klienti. Současně jsme ale potřebovali, aby byla nejen funkční, ale také dostatečně bytelná na to, aby zvládla poryvy větru. A v neposlední řadě musela být i krásná,“ přibližuje Petr Kubesa vznik betléma, který se poprvé slavnostně rozsvítí v pondělí 4. prosince v 17 hodin, takže se termínově nebude překrývat s rozsvícením vánočního stromu v Opavě na Dolním náměstí.

Vítězná předloha má tvar trojúhelníku, tvořeného pěti velkými dřevěnými částmi včetně podlážky a možnosti rozebrat ho před uskladněním a znovu ho v příštích letech složit. Během měsíce ho postupně tvořilo sedmnáct klientů Radosti. Jsou právem pyšní na natření postav svaté rodiny fasádní barvou, díky které budou vzdorovat nepřízni počasí. Zadní stranu betlému vyplní plachta s obrázkem, evokujícím chlév.

Vánoční strom deníku.
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom z Opavska a Hlučínska

„Betlém vznikl díky iniciativě lidí z Jaktaře a proto jsem hledal motiv na plachtu právě v této městské části. Správnou předlohu jsem našel na staré zdi jachtařského hřbitova,“ dodává Pavel Kubesa. Spolu s betlémem bude vánočně osvětlená také kaplička uprostřed jaktařského kruhového objezdu a nová slavnostní výzdoba tak potěší nejenom místní obyvatele, ale též řidiče aut, jedoucích směrem na Bruntál a Krnov.