Deník vám přináší přehled možných objízdných tras a jejich hodnocení podle toho, jak by z dnešního pohledu mohly být průjezdné.

Trasa 1: Tip města
Hlavní objízdná trasa bude vedena po nejrychlejších komunikacích. Řidiči by tedy měli z Opavské ulice odbočit na ulici 17. listopadu, minout odbočku na Rudnou a pokračovat rovně až na dálniční přiváděč před Klimkovicemi. Po dálnici, která bude v tomto úseku zdarma, se pak dostanou až do centra Ostravy.

+ Výhoda této trasy spočívá v tom, že ji nejspíš bude využívat méně aut a mohla by být tedy nejpohodlnější.
– Nevýhoda je v její délce. Ulice 17. listopadu v části pod vysokou školou a nemocnicí navíc zřejmě bude trpět na nekonečné kolony.

Trasa 2: Nejpoužívanější?
Začátek další objízdné trasy je stejný jako u té první, tedy z Opavské odbočit vpravo na 17. listopadu. U této varianty by však měl řidič odbočit za vřesinskou smyčkou vlevo na ulici Rudnou. Z ní pak může sjet na dálnici, nebo pokračovat ještě dál a snažit se dostat do centra přes jiné komunikace, jako třeba ulici Místeckou.

+ Zřejmě nejjednodušší varianta, která navíc nabízí i jiné možnosti, než sjezd na dálnici.
– Ulice 17. listopadu je už dnes přetížena auty, po uzavírce svinovských mostů se zde dají předpokládat velké zácpy.

Trasa 3: Tip Deníku
Teoreticky méně známá, a tudíž snad i poměrně dobře průjezdná, by mohla být objízdná trasa protínající Hlavní třídu. Řidiči, kteří pojedou shora po Opavské, by měli odbočit u Vozovny vpravo na ulici Porubskou, po níž se dostanou na dvoupruhový kruhový objezd na zmíněné Hlavní třídě.

Na něm by měl řidič sjet na druhém výjezdu a pokračovat dolů k takzvanému oblouku, za nímž odbočí vlevo a dostane se na ulici Nad Porubkou. Po ní může jet až na nájezdovou rampu na Rudnou ulici a pak dle uvážení na dálnici nebo dál třeba na Místeckou.

+ Méně známá objízdná trasa, tudíž s předpokladem menší dopravní zátěže. Minimum situací, kdy musí řidič zastavit kvůli dání přednosti v jízdě.
– Pro mimoporubské řidiče může být složitá a vést k bloudění v centrální části tohoto obvodu, což by nakonec přineslo víc potíží, než užitku.

Trasa 4: Nejucpanější?
Ulice Francouzská vedoucí od Intersparu až k ulici Nad Porubkou bude patřit k jedné z nejvyužívanějších objížděk. Jednoduše se na ni totiž odbočuje z ulice Opavské a napojena je také na ulici Martinovskou, kterou využívá mnoho obyvatel Poruby. Kvůli tomu zde ale mohou vznikat dopravní komplikace.

V době rekonstrukce svinovských mostů bude na křižovatce ulic Francouzské a Nad Porubkou semafor, takže průjezdnost v tomto místě by měla být naopak lepší než dnes, kdy zde musejí auta dávat přednost. Dál mohou řidiči pokračovat na nájezd na Rudnou nebo do Svinova a tam na dálniční přivaděč.

+ Jednoduchá trasa
– Dá se očekávat velká vytíženost. Na Francouzské je navíc hodně frekventovaných přechodů pro chodce a otazník zatím visí i nad propustností semaforů na křižovatce s ulicí Nad Porubkou.

Trasa 5: Pro „hrdiny“
Kdo pojede střemhlav ke Svinovu po Opavské ulici a v klidu mine všechny výše uvedené objížďky, bude mít najednou před sebou ceduli zákaz vjezdu. Těsně před ní ale bude moci sjet dolů z mostu na ulici Bíloveckou, po které se dá dojet až na Rudnou nebo na dálniční přiváděč. Jenom pozor: řidiči na Bílovecké už nebudou mít přednost na křižovatce s ulicí Nad Porubkou. Také v tomto místě budou nyní semafory.

+ Pokud všechny auta sjedou na dřívější objížďky, nemusel by tu být až tak hustý provoz a tak by to nakonec mohla být jedna z nejjednodušších a nejrychlejších tras.
– Bílovecká dnes patří rovněž k velmi frekventovaným cestám. Pokud tedy bude hodně „hrdinů“, kteří v domnění, že přes svinovský most normálně projedou a až v poslední chvíli zjistí, že musí sjet právě na tuto komunikaci, může se stát doslova ucpaným místem.

Trasa 6: Proti všem
Alternativní objížďka vede i tak trochu opačným směrem. Komu se nelíbila žádná z předchozích variant, může zkusit jet po ulici 17. listopadu na opačnou stranu než k Rudné, tedy k areálu Duha a pak dál směrem na Děhylov a Hlučín. Z něj pak vede přímá cesta na Petřkovice, Přívoz a centrum Ostravy.

+ Mimo dopravní špičku může být tato cesta velmi plynulá.
– Velká zajížďka, v době dopravní špičky je už teď trasa z Hlučína do centra Ostravy velmi vytížená.

Značení úseku uzavírky a objízdných tras.

Nejlepší možnost: Přesedněte do MHD
Nejsnazší cesta z Poruby má být s pomocí městské hromadné dopravy. Ostravský dopravní podnik chce posílit tramvaje, které se sice na svinovských mostech budou střídat na jednokolejce, jejich zpoždění oproti běžnému jízdnímu řádu má být ale minimální. Navíc bude zavedena nová linka číslo 42, která bude co dvacet minut vyjíždět na trasu ze svinovského nádraží do Poruby.

Stát bude na zastávkách Řecká, Mongolská, Jižní svahy, Kubánská, Francouzská, Nezvalovo náměstí, Věžičky, Poruba vozovna, Slavíkova, Bajkalská, Třebovická a pak zase pod svinovskými mosty.

V případě problému volejte zelenou linku
Pokud vás potkají během jízdy z Poruby do centra nějaké komplikace, můžete volat na zelenou linku města Ostravy, tedy na číslo: 800 199 922. „Aktuální dopravní situaci bude mimo jiné i za pomoci kamer sledovat vždy jeden určený policista, který ji vyhodnotí a po telefonu poradí, jak ji optimálně řešit,“ řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.

Co všechno bude zahrnovat rekonstrukce svinovských mostů?
V rámci rekonstrukce svinovských mostů dojde ke kompletní opravě silničních mostních objektů včetně povrchu vozovky, opravě tramvajových mostů a nástupišť. Kromě toho ale vznikne i nová ulice Peterkova pod svinovskými mosty, u které vznikne nový terminál pro autobusy.

Dobudují se i kruhové objezdy pod Svinovem v Bílovecké ulici, která se má stát podle plánů kraje novým přiváděčem na dálnic D1. Nepůjde tady jen o opravu mostů, ale i o přípravu další infrastruktury. Práce mají přijít na bezmála půl miliardy korun a potrvají do března 2013.