VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život v Jakubčovicích: pod brýlemi prach

Hradec nad Moravicí, Jakubčovice - Prach, hluk, třes domů, praskající omítky na jejich průčelích i dlažbě uvnitř. Takový je život poblíž kamenolomu nacházejícím se mezi Bohučovicemi a Jakubčovicemi. Místním lidem spíše než samotný lom ničí zdraví nákladní auta převážející materiál.

12.7.2013 3
SDÍLEJ:

Za tímto autem, které právě vyjelo z bohučovického lomu, jsme se váleli v oblacích prachu.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

O případu jsme vás informovali letos na jaře, počátkem tohoto týdne jsme se vypravili přímo na místo, abychom zjistili, zda se situace změnila.

Pondělní dopoledne ještě v Hradci nad Moravicí, pod něhož obě vesnice spadají, vypadalo idylicky. Idylicky vypadal i kamenolom na kopci nad Bohučovicemi. Idyla to ale byla pouze zdánlivá. Pár metrů za lomem, jehož vjezd byl mimochodem postříkán vodou proti prachu, doháníme dva těžce naložené náklaďáky.

Stoupáme za nimi serpentinami k Jakubčovicím v oblacích prachu, který za nimi víří. Projíždíme v závěsu Jakubčovicemi až na jejich konec, kde se obracíme nazpátek. Náklaďáky nám mizí z dohledu a pokračují dál na Hlubočec, Pustou Polom, Kyjovice a Ostravu.

Tímto směrem putuje z bohučovického lomu zhruba sedmdesát procent veškerých nákladů. Na druhou stranu, přes Hradec nad Moravicí do Opavy, je pak odvážen zbytek.

Jakubčovice jsou v dopoledním slunci téměř vylidněné. Na ulici, jíž auta projíždějí, potkáváme paní Marii Černou, která se vydala na nákup do obchodu s potravinami v centru obce. „Bydlím tam v tom posledním domě na konci obce a náklaďáky máme pod okny denně. Je tu prach, hluk. To víte, že nás to trápí. A nejsem sama, kdo si stěžuje," říká drobná seniorka.

Podobně hovoří i Věra Kudělová, která bydlí pár metrů od problematické trasy. „Je to hrozné. Hluk, plno prachu, baráky se třepou, máme na fasádě praskliny a uvnitř na dlažbě taky. Onehdy jsem jela za jedním náklaďákem na motorce, a když jsem si doma sundala brýle, měla jsem pod nimi prach, prostě černé obroučky z prachu," vypráví Věra Kudělová, která v Jakubčovicích žije už pětadvacet let a která tvrdí, že se situace jen zhoršuje.

Také Ludmila Churavá, další z místních žen, které jsme v Jakubčovicích u úzké, prašné silnice zastihli, hovoří stejně. „Tady u té cesty bydlím. Od půl páté ráno nám to tady duní, jak jezdí. Všude prach, hluk. Občas zde v uličce hlídají policisté, tak pak auta včetně těch osobních, zpomalí, ale jinak… není to tu dobré," kroutí hlavou paní Churavá.

Vracíme se zpět kolem lomu. Těsně pod ním, na druhé straně silnice, stojí malý rodinný domek, na jehož dvoře zrovna ukládá mladá žena dítě do kočárku. Pár metrů naproti ní vyjíždí náklaďák za náklaďákem. Sjíždíme z kopce přes Bohučovice do Hradce nad Moravicí, kde nepotkáme ani jedno auto z lomu. Většina z nich skutečně míří na druhou stranu přes Jakubčovice.

Na život v Jakubčovicích poukazuje i další z místních, který naší redakci poslal mail, v němž si stěžuje na stav zdejších silnic a chování zástupců Městského úřadu v Hradce nad Moravici: „Město na nás kašle a cesty jsou jak řešeto."

Zuzana Urbánková

.

Lom leží mezi Bohučovicemi a Jakubčovicemi. Jeho světla jsou v noci vidět až z Opavy. foto: Deník/Zuzana Urbánková

Jsou přetížené silnice u lomu neřešitelným problémem?

Situace okolo náklaďáků jezdících do kamenolomu u Bohučovic a Jakubčovic připomíná začarovaný kruh. Obce, přes které náklaďáky jezdí, si samozřejmě stěžují a chtějí dopravu odklonit. Moc variant ovšem není. Kdyby náklaďáky neměly jezdit touto cestou, musely by zamířit do Hradce nad Moravicí, což se zase nelíbí místním.

„Existuje ještě možnost, že by náklaďáky mohly využít cestu, která vede kolem Chvalíkovic. Napojily by se na kruhový objezd v Kylešovicích a odtud pokračovaly dále," mínil hradecký místostarosta Jan Špička. U křižovatky nedaleko lomu byly umístěny značky. Platí tu zákaz, že náklaďáky těžší než 30 tun nesmí projíždět obcemi směrem na Ostravu.

„S neukázněnými řidiči se ovšem bojuje těžko. Policie je na ně často krátká. Před několika lety jsem byl osobně přítomen u jednoho takového vážení. Jednoho brali na váhu, druhý čekal, třetí to už otáčel a jel jinam. Po vysílačkách si dají echo, aby se policii vyhnuli," kroutil hlavou starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák.

Kamenolom vlastní Skupina Morava Sever. Ta má pod sebou i další lomy v Moravskoslezském kraji. Její vedoucí Roman Koukol tvrdí, že se neblahé účinky nákladních vozů na okolí snaží minimalizovat, ale za prohřešky samotných řidičů nemůžou. „Nákladní vozy se k nám do lomu nějakým způsobem dostat musí. Jejich počet ovlivnit nemůžeme," konstatoval právě Roman Koukol a ještě připojil několik postřehů:

„Pokud se vysype nějaký náklad, uklidíme to. Obcím na trase do Ostravy přispíváme finančně. To samé platí i o Hradci nad Moravicí."

Petr Dušek

Autor: Redakce

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 125 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 175 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, zkušenost se stehováním složitých svařenců velkých rozměrů výhodou., Pracovní doba: ranní 6:00 -14:00 hod., odpolední 14:00 - 22:00 hod., noční 22:00 - 6:00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Právo - Právo Právník 24 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNÍČKA. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Galvasová Věra Mgr., tel.: 553 707 230 (po - pá: 7:00 - 15:30 hod.). Žádost o přijetí, životopis a kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání zašlete na e-mail: vgalvasova@vez.opa.justice.cz. , min. VŠ právní vzdělání v bakalářském studijním programu, bezúhonnost, osobnostní způsobilost, zdravotní způsobilost., Pracovní doba 7:00 - 15:30 hod. ( po dohodě lze upravit), pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence, Krnovská, č.p. 155, 746 01 Opava 1. Informace: Věra Galvasová, +420 553 707 230.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 130 Kč

Svářeči SVÁŘEČ KOVŮ - ELEKTRODA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., vyučen technickém v oboru, praxe ve svařování dle výkresové dokumentace podmínkou, výborná znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění ZK 111 - elektroda, jeřábnický průkaz a vazačské osvědčení výhodou, samostatnost a flexibilita,, - ochota pracovat ve 3 směnném., Pracoviště: Opava. , Náplň práce: samostatné svařování dílců a navařování tvrdokovem, tepelné zpracování součástí, výroba strojních součástí nářadí.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 100 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK - OBSLUHA CNC HYDRAULICKÉHO OHRAŇOVACÍHO LISU (DIVIZE STROJÍRNA). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, 731 607 906, e-mail: tumova@ostroj.cz., SOU ve strojírenkém oboru, praxe na ohraňovacím lise min. 1 rok podmínkou, výborná znalost čtení technických výkresů podmínkou, zkoušky ZK311, ZK135-W01 (základní CO2 + pálení), přísný a disciplinovaný přístup, samostatnost, flexibilita., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: provádí obsluhu hydraulického lisu CNC APHS 4100x400, provádí seřízení stroje a nastavení technologických parametru pro ohyby, provádí ohýbání položek dle výkresové dokumentace a výměnu nástrojů, práce není vhodná pro uchazeče bez praktické zkušenosti v oboru zámečník.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Zasedání zastupitelstva v Kravařích. Ilustrační foto.
1

Příspěvek pro aquapark v Kravařích byl odklepnut

Fotbalová sobota: SFC i Baník hrají na Opavsku. Hrozí střety fanoušků?

Baník v sobotu od 11 hodin hraje přípravný duel s Ružomberkem v Bolaticích. SFC pak od 15 hodin ve zhruba 15 kilometrů vzdáleném Oldřišově změří síly s Vítkovicemi.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Slezský FC  testuje ofenzivní talent ze Srbska

Bezesporu zajímavého fotbalistu testuje v současné době nováček první ligy z Opavy. S prvním týmem trénuje osmnáctiletý ofenzivní záložník Saša Glišić, který hrál za FC Brodarac juniorkou Ligu mistrů.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT