Elegantní lodičky na podpatcích? Ženy v Jakubčovicích by na ně měly zapomenout. Zvláště ty, které bydlí v rodinných domcích podél zdejších vedlejších cest.

Stručně řečeno: když v Jakubčovicích sjedete z hlavní silnice vpravo od obchodu či kapličky na kteroukoli vedlejší silnici, ocitnete se hluboko v minulém století. Cesty jsou zničené, rozbité, plné děr, prachu, kamení a štěrku, který má zakrýt největší výmoly.

Redakční fabie se na nich při naší návštěvě minulý týden pěkně kolébala a dostala pořádně zabrat, i když jsme jeli takřka krokem.

Zabrat denně dostávají především auta i boty místních lidí. Když se jich zeptáte, jak se jim u takových silnic žije, někteří jen rezignovaně mávnou rukou a řeknou: „Hrůza." Jiní to glosují takto: „Za sucha prach, za mokra bláto, které nám vydrží na botech až do Opavy."

Takže…vítejte v Jakubčovicích.

Na zahradě jednoho z domů poblíž místní hasičské nádrže pracovali otec se synem, Dušan a Matěj Koření. „Já vám to pod svým jménem klidně řeknu," uvedl Dušan Kořený. V Jakubčovicích, v části zvané Pastvisko, bydlí od narození a silnice kolem jeho domu se podle jeho slov naposledy opravovala ještě za komunistů někdy kolem roku 1987.

„To ještě dělalo JZD Otice," říká pan Kořený a dodává: „ Dnes tu máme za sucha oblaka prachu, a když poprší, vydrží nám bahno na botech až do Opavy. Dříve jsme čekali na vodu, pak na plyn, no a teď na cestu."

Dušan i Matěj Koření jsou přesvědčeni, že je to vina Městského úřadu Hradec nad Moravicí, pod který Jakubčovice spadají. „Hradec se o nás nestará, jsme na okraji zájmu. Žije tady pět set obyvatel a z rozpočtu nám podle toho dávají málo. Je pravda, že se tu byli z Hradce podívat a ještě vtipkovali, že na cestě je sem tam ještě vidět asfalt, tak co bychom chtěli," pokračuje otec se synem.

Neberou ani to, že přes největší výmoly se před nedávnem rozprostřel štěrk. „Je to k ničemu. V zimě se to zas vyhrne," upozorňují.

Podobný názor má i paní, která bydlí na druhé straně nádrže v domku na okraji obce už padesát let. „ Proč to zarovnávají tím štěrkem? Stejně je tu prach nebo bahno. A když přijde voda, ta to stejně splaví. Chtělo by to pořádnou asfaltovou cestu," krčí rameny žena, jméno však zveřejnit nechce.

To paní Iveta Filipová se jméno říci nebojí a přes plot na nás volá: „Žiju tu šestnáct let a klidně tam napište, že je to tady hrozné." Jasný názor má také náš čtenář, který do naší redakce o zmíněných vedlejších silnicích napsal, že jsou jako řešeto. Zodpovědnost za to dává hradeckému městskému úřadu.

Jakubčovické však netrápí jen tyto zničené vedlejší silnice. O této obci jsme nedávno psali v souvislosti s blízkým kamenolomem. Auta převážející z něho materiál směrem na Hlubočec a dále na Ostravu ničí zdraví i prostředí v této malé městské části především obyvatelům bydlícím u hlavní silnice. I ta by si podle místních lidí zasloužila opravu.

Místostarosta Hradce nad Moravicí Jan Špička (ODS) podle svých slov stížnosti Jakubčovických chápe a uvádí, že se na vyřešení situace pracuje.

„Měli jsme tam výjezdní zasedání rady, prošli jsme to a ty silnice jsou opravdu špatné. S lidmi jsme poté o všem diskutovali," uvedl místostarosta s tím, že špatná je i dešťová kanalizace. „Pokud bychom teď polepili cesty a neopravili kanalizaci, pak to jsou vyhozené peníze. Nicméně naše investiční oddělení má zpracovány návrhy na opravu této kanalizace a následně i cest. Vše ovšem závisí na penězích," pokračoval Jan Špička. Kdy by se mohlo s pracemi začít, však nechtěl komentovat.

„Nemohu slibovat termín, který se nemusí podařit splnit," argumentoval.