Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jamnici se dočkali otevření nové hasičské zbrojnice

Prakticky úplně znovu museli v Jamnici postavit hasičskou zbrojnici, protože ta stará už potřebám hasičů nevyhovovala. Rekonstrukci hradila obec, ale výrazně jí pomohli dobrovolníci, kteří na stavbě pracovali zcela zdarma.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Slavnostního otevření byli přítomni i zástupci 12 SDH a dalších spolků se svými prapory.Foto: Drahomír Graca

Více než třetinu celkových nákladů rekonstrukce ušetřila obec Stěbořice díky pomoci místních dobrovolníků. „Byla to od nich neuvěřitelná pomoc. Odhadem jsme ušetřili třetinu, možná i polovinu peněz určených na novou hasičskou zbrojnici. V dnešní době je něco takového už vzácnost," konstatoval starosta obce Roman Falhar.

Nově opravenou zbrojnici slavnostně otevřeli v sobotu, kdy do obce přijeli také zástupci spřátelených polských gmin Branice, Krzanowice a Mszana. „Máme spolu velmi dobré vztahy a často se takto navštěvujeme," vysvětluje starosta.

Sobotní slavnostní program začal v 15 hodin, kdy se konala mše před místní kaplí, kde se mimo jiné vzpomínalo na bývalé členy hasičského sboru. Poté se program přesunul ke zbrojnici, která byla vysvěcena a poté se mohli zájemci ve zbrusu nových prostorách porozhlédnout.

„Rekonstrukce už byla potřebná, protože naši hasiči ve chvíli, kdy se chystali k zásahu, se museli převlékat v jiných místnostech, protože už se tam zkrátka nevešli. Podmínky byly nevyhovující, a tak nezbylo než budovu opravit. Nové prostory se budou hodit také při práci s mladými hasiči, kteří jsou v Jamnici velmi šikovní" vysvětlil Roman Falhar.

Že nebylo příliš mnoho času vyčkávat, potvrzuje také skutečnost, že se obec rozhodla nečekat na vhodný dotační program a celou rekonstrukci, která stála několik milionů korun, si uhradila z vlastních peněz. Samotné práce trvaly v Jamnici zhruba rok a půl a slavnostního vysvěcení zbrojnice přihlíželo něco okolo 150 lidí včetně několika jednotek z okolních obcí a dvanáct nejen hasičských praporů.

„Pro řadu lidí byla hodně lákavá prohlídka zbrojnice, která následovala ihned po vysvěcení a krátkém proslovu. Asi největším lákadlem byla funkční historická stříkačka," uzavírá povídání starosta Roman Falhar.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení