„Až ho opraví, chtějí obyvatelé Vilémovic v rodném Kubišově domě zřídit expozici z jeho života. Expozice by zmiňovala také Opavu," zdůvodnila dar náměstkyně opavského primátora Pavla Brady (nestr.). Podle slov tiskové mluvčí opavské radnice Lady Dobrovolné sbírka na opravu Kubišova domu trvá již od prosince 2009 a ukončena bude v závěru tohoto roku.

Opavané na Kubiše nezapomněli

Jan Kubiš v rámci své vojenské služby během roku 1938 zavítal do Opavy a poté i do Jakartovic. Opavané na něho nezapomněli a letos v květnu mu na jedné z budov opavského magistrátu na Krnovské ulici odhalili pamětní desku. Na zhotovení pamětní desky byla dokonce vypsána soutěž, v níž zvítězila Pavla Kačírková. Ta společně s primátorem města Opavy desku slavnostně odhalila.

Dům, kde se Jan narodil

Dolní Vilémovice získaly rodný dům Jana Kubiše darem od jeho dosavadního majitele. Dům si zachoval podobu z předválečného období. „Obec Dolní Vilémovice plánuje budovu renovovat a expozici umístit právě do tohoto domu, kde se Jan Kubiš narodil, kde strávil dětství a odkud v období heydrichiády odvezlo gestapo rodinu Kubišovy sestry," píše se na webu obce.

Kde jsou Vilémovice?

Dolní Vilémovice se nacházejí v jihovýchodní části kraje Vysočina, zhruba deset kilometrů na jihovýchod od města Třebíč. Vesnice leží převážně v údolí, průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 470 m nad mořem. Katastr obce má rozlohu 983 hektarů a trvale zde žije necelých 400 obyvatel.