Pětadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické v Praze Jan Vimmer z Opavy a jeho bratr Tomáš chtějí podobnou praxi zavést i v Česku. Využili k tomu svou cestovku Layno tour, která se zaměřuje výhradně na mladé lidi. Jejím prostřednictvím nyní chystají víkendový pobyt pro děti, teenagery a mladé lidi s handicapam v Kateřinicích u Vsetína ve dnech 3 a 4. května.

Podstatný je fakt, že nejde o akci, na níž by bratři chtěli vydělat. Naopak. Zjistili, že pobyty pro handicapované jsou obecně velmi drahé. Tito lidé většinou platí i za své asistenty, kteří je musí doprovázet. Bratři Vimmerové to nakonec za pomocí sponzorů a vlastního přičinění dotáhli do takové podoby, že děti pojedou zcela zdarma.

„Asistenty dělají dětem buď rodiče, se kterými děti tráví téměř každý den, nebo starší odborní asistenti. To vše posiluje izolovanost těchto handicapovaných od svých vrstevníků. A proto jsme oslovili naše známé, kamarády a klienty cestovky s nabídkou dělat dětem na zájezdu asistenty.

Zájem byl obrovský. Asistenti navíc platí za zájezd dobrovolnou cenu, čímž snižují náklady pro děti," vypráví Jan s tím, že přihlášeno je 20 handicapovaných, přes 50 asistentů a pobyt je naplněn.

Jan Vimmer tím vším sleduje i další cíl: odstranit přehnané obavy z kontaktu a zacházením s handicapovanými. „Před pár měsíci jsem se začal stýkat s osmnáctiletým Zdeňkem Pavelkem, který je na vozíčku. Ze začátku jsem měl jisté obavy jak s ním zacházet. Dneska už je to pro mě normální. Navíc se zapojil i brácha, kámoši, známí.

Společně zajdeme se Zdeňkem na pivo, na basket a vymýšlíme různé akce. Stal se prostě regulérním členem naší Layno tlupy. V březnu s námi byl dokonce i na zájezdu ve francouzských Alpách."

Do budoucna ale chtějí bratři Vimmerové pořádat další aktivity. Zájezdy, sportovní a kulturní akce. Na to všechno jsou ale potřeba peníze. „Proto jsme se rozhodli, že za každého člověka, který s námi jede přes cestovku na zájezd, dáme padesát korun na zvláštní účet. Z těchto peněz pak budeme hradit aktivity pro hendikepované děti a mladé lidi.

Naprázdno nepřijdou ani sponzoři. Loga jejich firem se objeví nejen ve videu ze zájezdu, ale také na tričkách, které si každé dítě potiskne a ze zájezdu přiveze. A zde jsou firmy, které Vimmerovým pomohly: KNM agency s.r.o., 1. opavská realitka s.r.o., Denisa Michalisková finanční poradenství, LAMA energy a.s., Remante Group, s.r.o., Andrla CZ s.r.o., Ing. Daniel Kozel DK1, Solná jeskyně Opava, Lukáš Gebauer řeznictví a uzenářství, Martin Knappe pekařství-cukrářství, SKO, spol. s.r.o.