Zchátralý areál bývalých lázní konečně našel svého kupce. Po několika neúspěšných pokusech Jánské Koupele prodat, se to nyní opavské firmě Baneba, která byla vlastníkem celého objektu, podařilo.
„Celý areál byl prodán dvěma soukromým osobám. Cena byla značně snížena z důvodu potřebné rekonstrukce," sdělil Deníku spoluvlastník firmy Baneba Jan Netal. Aktuální cena měla být o polovinu nižší, než byla kupní. S tím, že za koupí kdysi vyhlášeného objektu stojí tenista Tomáš Berdych, přišla České televize.
Deníku tuto informaci potvrdil i člověk, který je obeznámen s aktuální situací v Jánských Koupelích.
Kromě bývalého lázeňského objektu koupili noví investoři také majetkové podíly společnosti Baneba, s. r. o., a stali se tak jejími novými majiteli. Posledním velkým zájemcem o Jánské Koupele byla minulý rok pražská firma Aquaway, která ale nakonec nezaplatila. „Zájemce nesložil požadované peníze, a smlouva tedy zanikla," uvedl Jan Netal.
Tomu na osudu bývalých lázní velmi záleží, v minulosti dokonce přišel s nabídkou, že by Baneba areál darovala obcím na Vítkovsku.a
Starostové obcí jsou potěšeni
Důležité však je, že se zcela novým vlastníkem by se mělo začít blýskat na lepší časy. Obec Staré Těchanovice, pod kterou Jánské Koupele katastrálně spadají, je připravena s novým investorem ihned navázat spolupráci.
„Pro nás je to určitě velmi zajímavá zpráva, konečně se to pohne dopředu a věřím, že majitelé s areálem budou chtít něco udělat. Nějaký záměr jistě mají, my teď budeme čekat na jednání s nimi. Obec je připravena jim maximálně vycházet vstříc, máme už dokonce připravené návrhy na revitalizaci zeleně v lázeňském parku a okamžitě můžeme začít jednat. Stoprocentně to tedy bude přínos," poznamenal starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák.
Připustil, že některé objekty možná čeká úplná demolice. „Pár budov je v dezolátním stavu. Třeba nebude nutné je zbourat úplně ale velký zásah tam určitě bude. Poslední slovo bude mít Národní památkový ústav (NPÚ)," dodal.
Jánské Koupele jsou totiž od roku 2005 vedeny jako kulturní památka. V roce 2013 sice byla památková ochrana zúžena jen na část budov, i tak ale konečný verdikt bude mít právě NPÚ.
Podobně jako ve Starých Těchanovicích reagují na novinku i starostové v okolí. „Celou záležitost sledujeme z povzdálí. Areál sice není přímo na našem katastru, ale souvislosti v regionu jsou značné. Pokud se záměr investora bude ubírat cestou možné obnovy tohoto bývalého rekreačního a lázeňského objektu, určitě by to mělo dopad na snížení nezaměstnanosti, vznikly by desítky nových pracovních míst," uvedl starosta Vítkova Pavel Smolka.
Jánské Koupele by podle něj stouply v ceně také u turistů. „Jistě bychom zaznamenali i zvýšený zájem o cestovní ruch. Je to zkrátka dobrá zpráva, rádi to slyšíme. Budeme s velkým očekáváním sledovat, jak to celé dopadne a doufáme, že investor ví, do čeho jde," dodal s úsměvem.
Informace potěšila také místostarostu Budišova nad Budišovkou Patrika Schramma. „Zprávy o prodeji vítáme. Hlavně ať to celé už k něčemu je. Pokud by se areál zrekonstruoval, byl by to bezesporu magnet pro lidi, jistý přínos. Uvidíme ale, jak to všechno ve skutečnosti bude," řekl.
Jánské Koupele
Přesný rok založení areálu není znám. První písemná zmínka o místních léčivých pramenech se objevila v polovině sedmnáctého století. Počátky zdejšího lázeňství se datují do devatenáctého století, kdy v roce 1812 postavil majitel panství Jan Tenczina první lázeňský dům.
O větší rozmach se ale postaral jejich další majitel, hrabě Camillo Razumovský, po jehož ženě je také pojmenován jeden z pramenů, Marie. Další pak nese jméno po dceři jiného majitele, Pavle. Oba prameny, které sloužily především k léčbě chudokrevnosti, byly veřejnosti k dispozici u hlavní budovy a lidé je mohli pít neomezeně.
Vyhlášené byly také uhličité koupele, které pomáhaly při léčbě revmatizmu, nespavosti i srdečních chorob. V době druhé světové války využívali areál jako zajatecký tábor Němci.
Úpadek Jánských Koupelí začal po roce 1993, kdy z něj odjeli poslední rekreanti, a několik let poté už byly lázně zničeny zcela. V roce 2003 objekt koupila společnost Baneba s.r.o., která se od té doby snaží zašlou slávu lázní obnovit.
Veronika Bernardová