Stále v seznamu kulturních památek. Taková je čerstvá zpráva z ministerstva kultury, která se týká areálu bývalých lázní. Ministerstvo v těchto dnech rozhodlo o zamítnutí žádosti o vyřazení ze seznamu památek.

„Ministerstvo kultury zamítá žádost, kterou podal vlastník věci, společnost BANEBA, a neruší prohlášení areálu lázní Jánské Koupele za kulturní památku,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. O zrušení prohlášení stavby za památku požádali v březnu letošního roku majitelé areálu Petr Lexa a Tomáš Berdych.

Za ponechání mezi památkami jsou rádi především představitelé ostravského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). „Rozhodnutí ministerstva kultury vítáme. Na místě jsou stále dochovány hodnoty, kvůli kterým byl areál lázní prohlášen kulturní památkou,“ uvedl ředitel ostravského pracoviště NPÚ Michal Zezula.

Podle Michala Zezuly nemůže být to, že vlastník objektů v rozporu se zákonem zanedbává jejich údržbu, důvodem ke zrušení památkové ochrany. „Jsme si ovšem vědomi složité situace v tomto území a NPÚ je proto připraven k diskusi, která povede k hledání nějakého rozumného kompromisu při dalším nakládání s jednotlivými budovami,“ uvedl Michal Zezula.

Podle vyjádření Petra Lexe, zvažují majitelé Jánských Koupelí ještě další právní kroky.

Z rozhodnutí ministerstva také nejsou nadšení ve Starých Těchanovicích. „Byli jsme spíš pro vyřazení objektů lázní ze seznamu památek,“ uvedl starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák s tím, že památková ochrana podle něj komplikuje další rozvoj areálu.

„Dlouho se hledal investor, a když se našel, objevují se další komplikace,“ doplnil starosta s tím, že daleko lepší variantou nejen pro obec by bylo vybudování nového lázeňského areálu.

Dva lázeňské objekty patří do katastru obce Moravice. „Na našem katastru máme dva objekty, domy Růženu a Elišku, které jsou v havarijním stavu a chtěli bychom, aby je majitel prozatím zabezpečil proti vandalům, a to například zazděním dveří a oken. Ty stávající dveře nájezdu vandalů neodolaly,“ uvedl starosta Moravice Josef Dus.

„Já osobně pamatuji Jánské Koupele v době plného provozu a bylo by pěkné, kdyby přestaly chátrat a našlo se pro ně opět využití,“ uvedl Josef Dus.