Dříve to bývalo vyhlášené lázeňské a rekreační středisko, jehož sláva ale začala na počátku devadesátých let upadat. Více než dvacet let se pak hledal vhodný investor, který by za nemalé peníze celý areál opravil.
Jánské Koupele jsou majetkem společnosti Baneba, s. r. o. Tu ale minulý týden koupili nové majitelé, kteří se tak automaticky stali i vlastníky celého objektu. „Jánské Koupele byly prodány dvěma soukromým osobám. Cena byla značně snížená z důvodu potřebné rekonstrukce, do které se bude muset investovat," sdělil Deníku spoluvlastník firmy Baneba Jan Netal.
Podle informací České televize by novými vlastníky měli být tenista Tomáš Berdych a opavský podnikatel Petr Lex. Co ale mají s areálem v plánu, se všichni mohu zatím jen domnívat. Naše redakce se pokoušela Petra Lexe několikrát kontktovat, avšak neúspěšně.
Svítání na lepší časy?
Pro místopředsedu Občanského sdružení Zálužné Petra Zahnaše jsou Jánské Koupele srdeční záležitost. „Pracovala tam moje babička a já jsem tam jako dítě trávil všechny víkendy a prázdniny. Mohl jsem tak být u toho, když se celé středisko vyvíjelo," poznamenal.
Zároveň se ale postupem času stal i svědkem zkázy a úpadku kdysi věhlasných lázní. „Ten stav teď momentálně je minimálně žalostný, je to doslova strašidelné. Proto jsem nadšený tím, že to někdo koupil, že se to bude moci posunout někam dál. Myslím, že snad konečně začíná svítat na lepší časy," uvedl Petr Zahnaš.
O tom, že by Jánské Koupele měl nyní vlastnit Tomáš Berdych a Petr Lex, už také slyšel. „Zatím ale nic bližšího netuším. Určitě bychom s novými majiteli rádi navázali vzájemnou spolupráci. Máme mnoho informací k historii areálu, k jeho fungování. A pochopitelně bychom se také rádi dozvěděli, jakým směrem se bude vše ubírat," dodal.
Bývalý starosta Melče Vojtěch Seidler vzpomíná na Jánské Koupele se smutkem, protože podobně jako Petr Zahnaš i on poznal jejich lepší časy. Jako učitel působil třináct let v tamní hasičské škole a celý areál důvěrně znal.
Zprávu, že ho teď koupil známý tenista Berdych, z celé duše vítá. „Jánské Koupele mají ideální polohu a nejlepší vzduch z celého širokého okolí. Jejich úpadek mě hodně trápil. Ničily je dlouhé soudní spory odborů se státem i nezájem dalších vlastníků.
Povídá se, že v nich teď chce pan Berdych vybudovat sportovní centrum, a to je dobře. Jeho záměr je dlouho očekávanou šancí na záchranu tohoto dříve nádherného komplexu," řekl Vojtěch Seidler.
Velmi často jezdí kolem areálu bývalého lázeňského a rekreačního střediska také trenér opavských basketbalistů a bývalý reprezentant Petr Czudek. „To je pro mě velmi potěšující zpráva, že se Jánské Koupele konečně podařilo prodat. Jezdím kolem nich vždy, když vyrážíme do Davidova mlýna, a je mi líto, že je to celé v takovém špatném a neudržovaném stavu.
Nevím, jaké má s objektem pan Berdych úmysly, ale myslím, že se bude snažit tam vybudovat nějaké wellnesscentrum a vedle případně nějaké tenisové kurty. Nicméně to celé kvituji a jsem rád, že se Jánské dočkají opravy," poznamenal.
Prozatím vždy marné snahy o zrekonstruování Jánských Koupelí velmi sledoval. „Vím, že tam dříve byly nějaké pokusy o opravu, ale vždycky to na něčem ztroskotalo, asi na penězích. Nevím, kde je problém, proč si dotyční nezažádali třeba o dotace z EU. Ten areál má podle mého názoru obrovský potenciál, ale ten je naprosto nevyužit," sdělil Petr Czudek.
Lesk i bída Jánských Koupelí
Jánské Koupele, původně Johannisbrunn nebo také Melčské lázně, se nacházejí na Vítkovsku, v krásném koutě přírody poblíž obcí Staré Těchanovice a Kružberk. Jsou obklopené lesy a protéká jimi Moravice. Lázeňský dům postavil roku 1812 majitel panství Jan Tenczina, ale lesk areálu dodal hlavně další majitel, hrabě Camillo Razumovský.
V roce 1884 se jeho majitelem stal podnikatel Carl Weisshuhn, dědeček slavné Joy Adamsonové. Začátkem 20. století zažily lázně dobu své největší slávy a rozkvětu. Vznikla řada nových lázeňských budov, sloužících k ubytování hostů a lékařů, i nové lázeňské altánky.
Jeden minerální pramen nese jméno jeho manželky Marie a druhý, Pavla, dostal jméno po dceři dalšího majitele, hraběte Felixe Arze.
Léčivé minerální prameny
Oba prameny byly vybudovány u hlavní budovy a volný přístup umožňoval veřejnosti pití léčivé kyselky v libovolném rozsahu. V minulosti se osvědčily v léčbě chudokrevnosti, poruch látkové výměny a uhličité koupele měly blahodárný vliv na choroby srdce a na léčbu revmatismu, neurastenie, nespavosti i gynekologických potíží.
Ve válečném období sloužil lázeňský areál Němcům jako zajatecký tábor pro vysoké důstojníky a v padesátých letech se objekty staly jednou z největších československých odborářských zotavoven.
Úpadek Jánských Koupelí začal hned po roce 1989, kdy je společnost Orea získala a využívala pro rekreační účely. Od roku 1994 jsou všechny budovy opuštěné a neudržované. Vzdor tomu, že byl celý areál v roce 2005 zapsán do seznamu českých kulturních památek, se dříve atraktivní budovy změnily v ruiny.
Chodníky zarostly plevelem a prameny dusí nánosy hlíny, léčivá voda odtéká do řeky.
Veronika Bernardová, Jitka Hrušková