Rekreovat se sem na počátku 20. století jezdívala smetánka, nezapomínalo se však ni na ty méně zámožné. Ve druhé světové válce se z lázní stal zajatecký tábor, v dobách komunismu pak zase středisko ROH, největší v Československu.

Po revoluci se ale začali střídat vlastníci, mezi nimi třeba i bývalý tenista Tomáš Berdych. S 90. lety pak přišlo chátrání lázní, trvající dodnes.

Ozdravovna v Jetřichovicích.
V Česku chátrají nemocnice i lázně. Deník mapuje opuštěné budovy

Jánské Koupele jsou aktuálně v absolutně zbídačeném stavu, svou daň si v vybral zub času, ale i bezdomovci či jiné pochybné existence. A pamětníkům zůstaly oči pro pláč. Se zatím posledním majitelem, firmou Bad Johannisbrunn s.r.o. ale možná svítá na lepší časy. Chystá se totiž obnova ve velkém stylu, začít to má zpřístupněním dvou pramenů.

Právě Jánské Koupele má dodnes mnoho lidí spjato s léčivou vodou. Pro kyselku se sem jezdilo pravidelně, stálo se ve frontách, čepovalo se do barelů. A tyto časy se pravděpodobně brzy vrátí. Dva zdejší prameny už prošly testováním a pracuje se na tom, aby byly certifikovány jako přírodní léčivý zdroj.

Zřícenina Mlýnu Windsor
Druhý nejstarší mlýn chátrá. Deník mapuje zajímavé opuštěné stavby Česka

„V současné době zajišťujeme všechna potřebná řízení pro to, aby mohly proběhnout čerpací zkoušky. Momentálně disponujeme územním stanoviskem a snad by už mělo být rozhodnuto i stavební povolení pro propusť pro odvádění vod z čerpacích zkoušek, hned poté zažádáme o povolení zkoušek samotných. Předpokládáme, že by měly proběhnout letos na podzim, pokud se to nestihne, pak se bude muset počkat do jara příštího roku,“ přibližuje Deníku jednatel firmy Bad Johannisbrunn s.r.o. Jan Ležatka.

Chátrající Jánské Koupele

V momentě, kdy se z kyselky znovu stane oficiální léčivý zdroj, se voda znovu zpřístupní lidem, což s sebou přinese i opravu dvou lázeňských altánů. Pokud vše půjde hladce, mohla by být certifikace hotová už příští rok.

Jánské koupele u Starých Těchanovic v pondělí 23. května 2022.
OBRAZEM: Legendární Jánské koupele dnes. Všude jen zmar, na zdech oslava nacismu

Majitelům se už také podařilo zcelit a vykoupit zbylé pozemky, které jsou zapotřebí k nadcházející revitalizaci. „Změnu územního plánu bychom rádi začali řešit ještě letos,“ dodává Jan Ležatka. Samotná rekonstrukce a modernizace lázní, které jsou památkově chráněné, by mohla být podle hrubého odhadu hotová za pět let.

JÁNSKÉ KOUPELE

Kde stojí:
v lesích u řeky Moravice, na území obce Staré Těchanovice, severozápadně od Vítkova.
GPS lokace: 49.8351931N, 17.7049933E
Kdy a kým byla postavena: Přesné datum není známo, faktem je, že lázně vznikly počátkem 19. století, v roce 1812 postavil tehdejší majitel Jan Tenczina první lázeňský dům. Písemné zmínky o pramenech jsou ze 17. století.
Kdy a jakou zažila největší slávu: Rozmachu se lázně dočkaly za hraběte Camilla Razumovského, který je koupil v roce 1895. Vyhloubil se nový pramen, vzniklo mnoho lázeňských budov, altánky, krytá kolonáda, začalo se s exportem zdejší léčivé vody.
Odkdy a proč chátrá: Areál se definitivně uzavřel v roce 1993. Po revoluci se zde vystřídalo několik vlastníků, žádnému se zatím nepodařilo Jánské Koupele zrenovovat.