Zahrada vznikne u Japonskem inspirované dřevostavby, v níž se tradičním japonským bojovým uměním učí členové Sakura dojo. Sloužit však bude nejen k jejich výcviku, ale i dalším harmonickým činnostem včetně meditace, cvičení s energetickými kameny či józe.

Podle ředitele doja Martina Březiny se od sebe tyto aktivity liší jen zdánlivě. „Všechny jsou pouhým prostředkem k uvědomění si sebe sama. Právě tomu bychom v zahradě chtěli dát prostor," míní Březina.

Rozléhat se bude na prostranství o velikosti čtyř set metrů čtverečních a stane se tak největší japonskou zahradou na Moravě a ve Slezsku. Podle autora návrhu její podoby a pěstitele bonsají Lukáše Sirotného bude unikátem, který nemá v České republice obdoby.

„Spojuje totiž tradiční japonskou stavbu s japonskou zahradou, v níž zachováme pouze pár vzrostlých ovocných stromů. Těch několik málo japonských zahrad, jež se v České republice nachází, doplňuje v naprosté většině moderní evropská architektura," vysvětlil Sirotný.

Budování zahrady začne již letos terénními úpravami a umístěním velkých kamenů, které k japonským zahradám patří. Bonsaje se k nim připojí na jaře. Březina ani Sirotný nechtějí tvorbu zahrady uspěchat. „Obelháním přirozeného vývoje bychom mohli ztratit její podstatu, kterou je zastavit se a zamyslet se nad našimi životními cestami. I bonsaj přece roste stovky let," dodal Březina.

Martin Březina před Japonskem inspirovanou dřevostavbou, vedle níž vyroste japonská zahrada.

Martin Březina před Japonskem inspirovanou dřevostavbou, vedle níž vyroste japonská zahrada. foto: Deník/Petr Dušek

Japonská zahrada čtyř elementů
» plocha zahrady: 400 metrů čtverečních
» počet stromů: asi 10
» druhy stromů: japonská borovice, jiné menší rostliny, zachování některých ovocných stromů
» stáří stromů: 50 až 100 let
» cena stromů: od sta do dvou set padesáti tisíců korun (čím starší strom, tím vyšší cena)
» výška stromů: od 120 centimetrů do dvou a půl metru předpokládaný termín dokončení: konec roku 2016

Japonská zahrada otevře Opavanům dveře do jiného světa

Ředitel Sakura doja Martin Březina si myslí, že návštěvníci japonské zahrady v Opavě můžou najít harmonii.Vypnout mobilní telefon, ztišit vlastní hlas, oprostit se od ustavičného shonu civilizace. Podle ředitele Sakura doja Martina Březiny (na fotografii vlevo) lidé vstupem do opavské japonské zahrady nahlédnou do úplně jiného světa. Zprvu pro ně může být nepochopitelný. Platí v něm odlišná etiketa a pravidla. Jejich seznam by však vyvěšený na bambusovém plotě našli jen stěží.

„Člověk podvědomě vycítí atmosféru zahrady a energii, kterou místo vydává. Nechá se jimi vést. Přesně stanovených pravidel si užije v každodenním světě. V japonské zahradě si k harmonickému rozjímání najde vlastní cestu," vysvětlil Březina.

Společnost je podle něj uvězněná v nekonečném spěchu a chaosu. Lidé potřebují vypnout, zastavit se. V zenových zahradách, jejichž vzorem se bude řídit i japonská zahrada v Opavě, pak vyhledávají klid a tiché místo pro zamyšlení. Učí se přitom pokoře a respektu k druhým, kteří rozjímají po jejich boku.

„Do naší komunity patří například lidé, kteří celé dny pracují na počítači. V doju si pak uvědomí, kam se v životě řítí, a mnohdy svou cestu přehodnotí. Některým to trvá tři měsíce, jiným tři roky," vylíčil Březina.

Do Sakura doja v současné době pravidelně dochází přes dvě stě lidí. Od čtrnáctiletých zastánců tradičních japonských bojových umění po sedmdesátileté příznivce jógy. Někteří členové komunity se pro myšlenku zbudování japonské zahrady nadchli do té míry, že přislíbili sponzorské dary.

Dosavadní náklady na projekt hradil majitel doja Pavel Alt. V budoucnu podle Březiny osloví město, porozhlédnou se po evropských dotacích, případně o výpomoc požádají některý ze svazů japonských bojových umění.

V Česku na stoletou bonsaj nenarazíte, tvrdí pěstitel Lukáš Sirotný

Projekt opavské japonské zahrady, jehož tvůrcem je pěstitel Lukáš Sirotný, nemusí na první pohled každého naprosto ohromit. Vždyť člověk už vymyslel, vyrobil i vypěstoval kdeco. Když ale přijde řeč na to, kolik práce stálo Sirotného dostat jedinečné stoleté bonsaje z Japonska do České republiky, je namístě před ním smeknout.

„Nejdříve jsme museli získat všechna potřebná povolení, včetně dovozního, přímo od ministra zemědělství. V Japonsku pak bylo třeba najít certifikovanou školku, stromy určené na vývoz nelze kupovat kdekoli," popsal náročnost procesu Sirotný a podotkl, že administrativa mu zabrala celý loňský rok.

Teprve pak se dostalo na tu nejpodstatnější část, a sice dovézt vzácné rostliny až do Česka. Celkem dvacet bonsají převážel po dobu šesti týdnů klimatizovaný lodní kontejner.

„Naprosto zásadní bylo stihnout vše v období vegetačního klidu, tedy v zimě. V lednu jsme v Japonsku stromy nakládali a koncem března dorazily do Česka," doplnil Sirotný. Tím to však pro stromy, z nichž polovinu tvoří až stoleté japonské borovice, nekončilo.

Čekala je ještě tříměsíční karanténa, již opustily v červnu.

Momentálně jsou bonsaje stále v péči pěstitele. Předtím, než na jaře příštího roku zapustí kořeny v japonské zahradě v Opavě, je mohou vidět návštěvníci zářijových Slavností bojových umění v Ostravě.

Japonské borovice se podle Sirotného od těch evropských liší v mnohém. „Základním rozdílem je, že jsou pětijehličné. Hlavně jsou ale po celou dobu pěstované za tím účelem, že se z nich stanou zahradní bonsaje. Ty evropské se začaly pěstovat teprve před patnácti lety, takže není šance narazit třeba na sedmdesátileté kousky," vysvětloval Sirotný.

Zajímavé navíc je, že japonské jsou navíc paradoxně levnější. Přesto pořízení japonské bonsaje není záležitost za pakatel. „Každý metr bonsaje stojí asi sto tisíc korun. Čím je bonsaj starší, tím je cena vyšší. Může se vyšplhat až na dvě stě padesát tisíc korun," uvedl Sirotný.

Péče o bonsaje sice není jednoduchá záležitost, pes nebo kočka jí ale podle Sirotného potřebují mnohem více. „Když se bonsaj zasadí do země, má snížené nároky než při pěstování v misce. Přesto je nutné ji několikrát do roka zastříhávat, nadrátovat a protrhávat jehlice. Samozřejmě se musí pravidelně zalévat a hnojit," řekl Sirotný.

Tyto úkony připadnou příští rok na jaře členům školy Sakura dojo, o náročnější činnosti se postará sám Lukáš Sirotný.

Barbora Halbová, Lada Poštulková