„Jsem už důchodkyně a pejsek mi zemřel. Nového si vzhledem ke svému věku už brát nechci, ale byla bych ochotná adoptovat některého na dálku. Je to možné?“ ptá se čtenářka, jejíž jméno je redakci známé.

Odpovídá pracovnice odboru životního prostředí magistrátu Ilona Drešlová: „V našem městském útulku není taková adopce bohužel možná hned z několika důvodů. Jednak je to finančně hodně drahá záležitost, která by zájemcům pořádně vyluxovala účet. Malý pes stojí denně 126, střední 189 a velký 253 korun.

Další a podstatný důvod je, že se u nás psi dost rychle střídají. Snažíme se je co nejrychleji předávat natrvalo novým majitelům. Žádný pes u nás nestrádá, ale dlouho by v útulku zůstávat neměl, protože je to zvíře, které potřebuje stabilního pána a životní jistotu.

Výjimkou je jeden malý psík, kterého si držíme jako maskota a nikomu ho nedáme. Je to naše zlatíčko a navíc perfektně chytá myši všech velikostí. Ulovené hlodavce pečlivě ukládá na jedno místo a chlubí se nám, jak byl ten den šikovný.“

V současné době mají v útulku čtyřiatřicet psů, ale jejich počet se rychle mění. Možná v důsledku ekonomické krize převládají velcí hafani. Pokud by někdo chtěl psům v jejich tíživé situaci přilepšit, může jim do útulku přinést piškoty nebo jiné dobroty, granule i hračky.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: martin.kus@denik.cz, nebo tomas.pustka@denik.cz.