Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je Opava vlídná k návštěvníkům?

Opava - (TÉMA) Je Opava ke svým návštěvníkům vlídná? Jak se cítí ten, kdo sem například přijede nočním vlakem a potřebuje se v cizím městě zorientovat? Najde na nádraží potřebné informace?

25.1.2009
SDÍLEJ:

Vlakové nádraží Opava–východ po třiadvacáté hodině. Tady asi cizinci nikdo neporadí.Foto: DENÍK / Martin Kůs

To zjišťoval náš kolega, který se mimochodem do Opavy nedávno přistěhoval z Čech, amá s tím osobní zkušenost. Výsledky jeho noční reportáže otevírají tuto tematickou stranu, na níž najdete i názory řadových obyvatel.

Odpovídali na otázku, zda dokážou návštěvníkům pomoci a poradit. A zda to umí s úsměvem a beze spěchu. Prostor k vyjádření dostali i cizinci, kteří sem přijeli za prací. Posuďte sami.

Reportáž: Jak mě přijala noční Opava

Modelová situace. Opavy neznalý člověk přijíždí posledním vlakem ze Svinova na vlakové nádraží Opava–východ. Je noc, určitě pár stupňů pod nulou. Není kam složit hlavu, kde spát. V takovém městě přece musí být nějaký hotel nebo ubytovna. Ale koho se zeptat?

Informace po půlnoci zavřené, marně hledám nějaké směrovky. Na ulici před nádražím vidím stát dva vozy taxi. Nakonec myšlenku na placenou cestu autem zavrhuji a rozhlížím se po lidech. „Prosím vás, dá se tu někde přespat v hotelu nebo ubytovně?“ ptám se asi dvacetiletého mladíka osaměle jdoucího před nádražní budovou. „V Koruně,“ zní krátká odpověď.

Nedám se odbýt: „Jak se tam dostanu?“ „Tady tou ulicí, rovně přes křižovatku a u policajtů doleva,“ ukazoval mladík směrem na centrum a pokračoval: „Pak bude náměstí. Je to nahoře nad divadlem, to uvidíte.“ Ještě se mi ho nechce pustit. „A to je hotel, nebo co? Jak je to daleko?“ ptám se. „Hotel, tak deset minut pěšky,“ zněla další krátká odpověď. Alespoň tak.

Mám směr i cíl, snad to vyjde a hotel najdu. Přesto jsem rád, že mám doma připravenu postel a že dnešní večer je jen hra. Dojdu na křižovatku u knihovny a znovu se vžívám do role neznalého. Mám štěstí. Asi po třech minutách potkávám na Praskově ulici hlídku strážníků. Otázka zní: „Prosím vás, tady někde má být hotel Koruna, ale nemohu ho najít. Poradíte mi?“

„Jděte tudy rovně a pak přes náměstí kolem divadla nahoru. Hotel tam uvidíte, ale musíte ho obejít jakoby ze shora a zazvonit si u dveří. Recepční přijde otevřít,“ zní odpověď strážníka. Děkuji mu a jdu podle pokynů. Náměstí je tu po pár krocích, divadlo snad každý pozná a hotelová budova se svítícím nápisem se přehlédnout určitě nedá.

Kdybych byl skutečně náhodný návštěvník Opavy, za půl hodiny po vystoupení z vlaku bych měl kde spát. Opava mne tedy přijala poměrně vlídně.

Nicméně město Opava v současné době nemá pouliční informační systém, který by nočního návštěvníka navedl. Směrovky na sloupech ukazují názvy ulic a výjimečně některé budovy institucí. Zato neustále na vás mávají směrovky do soukromých podniků, hypermarketů, dokonce sex shopu.

Nějaké ubytování vidět není. Podle informací z magistrátu se o uličním směrovém systému ani neuvažuje. Na druhou stranu má ale návštěvník Opavy možnost na internetu nebo v jiných materiálech najít dostatek potřebných informací. K tomu by měla do budoucna přibýt i nová ucelená informační příručka a odpovídající web. A přímo před magistrátem je „mluvící“ informační tabule, která nikoho neodmítne ani v noci.

Cizincům se život v Opavě líbí

Přijeli do Česka a Opavu přijali za svůj nový domov. Cizinci, které do města dostaly především pracovní příležitosti. Některé z nich jsme oslovili otázkou, jak je Opava přijala a jak se jim zde žije.

Například bulharská violoncellistka Daniela Waldhansová přijela do Opavy v roce 1991 z Plovdivu. Po konkurzu se stala členkou orchestru Slezského divadla. „Předtím jsem o Opavě nic nevěděla a začátky byly dost krušné. Vyrostla jsem ve velkoměstě a po příchodu do Opavy jsem hodně často přemýšlela, jestli si na tak malém městě dokážu vůbec zvyknout. Navíc jsem neznala ani slovíčko česky. Časem jsem podlehla jeho zvláštní atmosféře a dnes tvrdím, že má své zvláštní a nezaměnitelné kouzlo,“ tvrdí Daniela.

Japonská korepetitorka Masako Nakajima pracuje už třetím rokem ve Slezském divadle. „Už jsem přestala rozlišovat, jestli jsem doma v Tokiu nebo v Opavě a zvykla jsem si i na pozornost, kterou tu budím. Češtinu ještě úplně dobře nezvládám, ale našla jsem si tady i tak dost přátel. Když to shrnu, tak se v Opavě i přes rozdíly v kulturách obou zemí cítím skutečně dobře. Češi jsou proti Japoncům veselejší a spontánnější, ale zase rychleji vzdávají to, co se jim zrovna nedaří,“ konstatuje usměvavá Masako Nakajima s typickou japonskou zdvořilostí.

Ukrajinský tenorista Alexandr Vovk přišel do opavského divadla před deseti lety. „Opavu jsem si tenkrát zamiloval na první pohled a nemám v úmyslu ji opustit, Není ani velká ani malá, je prostě tak akorát a vyjma parkování v centru, které stále není vyřešeno, žádné nedostatky nevidím,“ tvrdí Saša Vovk.

Anglický pedagog Peter Rogers vyučuje studenty Slezského gymnázia angličtině jako rodilý mluvčí. Do Opavy přišel před čtyřmi lety a rychle si v ní zvykl, třebaže ve své vlasti vyrostl ve větším městě. „Opava je podle mne menší až střední město. Čeho jsem si hned všiml, je, že je čisté a má dobře fungující systém městské hromadné dopravy. Moje první dojmy po příchodu byly vyloženě pozitivní a časem se ještě vylepšily. Pobyt v Opavě je příjemný, a navíc oceňuji krásnou architekturu města i přátelské Opavany,“ říká Peter Rogers.

Kde se mohou turisté ubytovat?

Turisté, mířící za krásami Opavy, nemají během dne se sehnáním střechy nad hlavou žádný problém. Ve dne pohodlně najdou seznam hotelů i penzionů v Městském informačním centru. Dveře centra jsou během pracovních dnů otevřené od 8 do 18 hodin a od dubna do října také v sobotu od 8 do 11 hodin. „Přes sezonu je o ubytování hodně velký zájem, ale v zimě už tolik zájemců nechodí,“ říká pracovník centra David Tojer.

Ubytování v Opavě zajišťují hotely Koruna na náměstí Republiky, Opava na Žižkově ulici, Iberia na Pekařské ulici, Katherein na Ratibořské ulici, Studio 58 na Horním náměstí, Parkhotel na Lipové ulici a motel Oáza v Komárově. Kdo nechce do hotelu, může se vyspat v některém z dvaceti penzionů, čtyř apartmánů a skromnější mohou vzít zavděk dvěma ubytovnami.

Penzion Contact stojí na ulici U Cukrovaru, Koruna na Ratibořské ulici a Koruna II v ulici Na Valech, Bowling najdou zájemci na Krnovské ulici a o kousek dál v Jaktaři ještě Formanku, penziony Věra i Mirka jsou na Kylešovské ulici, Lidový dům je na Otické ulici, Dagmar, U Slunce a U Matěje jsou na Šípkové ulici, Kramserová na ulici 28. října v Kateřinkách Penzion U Gólu nabízí nocleh na Liliové ulici, A club na Pekařské ulici, Gabi zase U Panského dvora, Areál zdraví na Bílovecké ulici v Kylešovicích, Šárka stojí U Náhonu, Jory v Malých Hošticích na Družstevní ulici, penzion Na Kurtech je v městských sadech na Karlovecké ulici a jeden penzion stojí také na Hlavní ulici v Kylešovicích.

Apartmán Kramer se nachází na Ostrožné ulici, Relax na třídě Spojenců, jeden apartmán ubytuje turisty na Karlovecké ulici a jeden zájemci najdou na Rybářské ulici. Ubytovna s penzionem U Stříbrného jezera stojí na uliciUDráhy v Kateřinkách a téměř s ní sousedí i ubytovna Slunečnice.

Opavané: K turistům jsme vstřícní

Je Opava vlídná ke svým návštěvníkům a cizincům? Už jste někomu poradili, kde se například nachází důležité instituce, restaurace či kde se ubytovat? S takovou otázkou jsme v ulicích města oslovili některé jeho obyvatele. Z reakcí obyvatel Opavy vyplynulo, že jsou podle svého názoru k cizincům milí a ochotní.

Například jednadvacetiletá studentka ze Suchých Lazců Alena Sukeníková uvedla: „Myslím si, že Opaváci jsou celkem v pohodě, ještě se mi nestalo, že by mi někdo odmítl pomoc. Mě osobně nikdo o radu nepožádal, většinou se mě lidé ptají, jestli nechci pojištění nebo nový tarif. Tohle je v centru Opavy otravné.“

To pětašedesátiletá důchodkyně Hana Svínová bydlí na okraji Opavy už šedesát let a do centra zavítá málokdy. „Lidé tady jsou vlídní, ale já bych moc poradit nedokázala, nepamatuji si totiž jména ulic a do restaurací tady nechodím,“ řekla. Návštěvníci Opavy dobrý dojem jenom potvrdili. „Zatím mi všichni ochotně poradili, já bych taky pomohla, kdybych to věděla,“ uvedla devatenáctiletá studentka z Krnova Ivana Hořínková.

„Lidé tady jsou vlídní, ochotní,“ souhlasila Milada Rozprýmová, jednačtyřicetiletá nezaměstnaná absolventka gymnázia rovněž z Krnova. Dvaapadesátiletý instalatér Kamil Nýt z Ostravy také zná ochotu lidí, ale tvrdí, že potkává málo rodilých Opavanů. „Už vícekrát se mi stalo, že jsem se ptal na cestu a lidé nevěděli, na co se ptám, mnohdy ani nebyli z Opavy. Je tady spousta cizinců. Ale Opava se mi zdá vlídnější a méně uspěchaná,“ dokončil.

Opava má troje veřejné toalety

O tom, jak je Opava na turisty a cizince připravená, svědčí i úroveň a otevírací doba veřejných záchodků. Ty patří mezi vizitky každého města. V současné době se v Opavě nacházejí troje veřejné toalety, a to na ulicích Popská za Slezankou, na Krnovské vedle lékárny a třetí v objektu parkovacího domu Centrum na ulici Nákladní. Lidé mohou toalety využívat téměř celý den, navíc jsou zdarma.

Veřejná WC mají lidé možnost navštívit přes týden od osmi do devatenácti hodin, v sobotu od osmi do dvanácti hodin. Problém tedy nastává o víkendu. To jsou otevřené pouze toalety v parkovacím domě, které mají otvírací dobu od sedmi do dvaceti hodin. Jak redakci informoval provozně– technický náměstek Technických služeb Martin Girášek, v minulosti byla WC na ulicích Krnovská a v parkovacím domě otevřena nonstop.

„V nočních hodinách se v nich však scházeli různí nezvaní hosté, kteří v těchto prostorách do rána přespávali, takže nebylo možné záchodky použít. V ranních hodinách pak bylo velmi problematické odstranit následky a vyčistit důsledky jejich návštěv,“ uvedl Girášek. Lidé však využívají i jiné možnosti. Nabízí se jim hlavně restaurační záchody a také WC na vlakovém nádraží, které jsou otevřeny.

Jenže ty jsou určeny pro hosty nebo cestující a personál určitě není potěšen tím, že někdo „z ulice“ využije jimi udržované klozety. „Na vlakovém nádraží jsou záchody určené pro cestující. Každý, kdo je navštíví, by správně měl mít platnou jízdenku nebo zakoupenou vstupenku na peron. Víme ale, že se to nedodržuje,“ řekla nám jedna z pracovnic ČD na nádraží Opava–východ.

(luc, jih, kus, veo)

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
6

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení