Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedenáctka má potíže: málo peněz

Opavsko – Nedostatek peněz. To je zásadní problém, který brání v pokračování stavby tolik očekávaného hlavního tahu z Opavy na Ostravu, silnice I/11. Konkrétně jde o úsek hranice Mokré Lazce-hranice okresů Opava, Ostrava.

10.3.2010 1
SDÍLEJ:

Stavba silnice I/11. Leden 2010.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Řidiči, kteří tuto trasu jezdí, si mohou všimnout, že například u Hrabyňského kopce se pracuje, ovšem nijak hekticky. Realizace stavby kvůli nedostatku peněz probíhá velmi pomalu, jejich akutní nedostatek se rovná téměř jejímu pozastavení.

Podle náměstka ministra dopravy ČR Tomáše Kaase, který se v Opavě uplynulý čtvrtek účastnil jednání valné hromady Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 –I/57, chybí na stavbu pro letošní rok miliarda korun, pro rok příští miliardy čtyři.

Jak uvedl viceprezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Vítek se tak doba výstavby prodlouží, jde jen o to, aby byla co nejkratší. Za dobrou zprávu lze v této situaci snad považovat jen to, že doba výstavby by se měla z původně odhadovaných 27 let snížit na 13,5 roku.

Situace se však může změnit. Podle Kaase se Mokré Lazce dostaly těsně pod hranu čáry indikativního seznamu staveb. „Nicméně tato čára se bude i vzhledem k pohybu kurzu koruny pohybovat směrem dolů,“ uvedl náměstek ministra dopravy s tím, že ministerští úředníci požádali na stavbu jedenáctky o další peníze.

Podle jeho slov není vyloučeno, že by mohlo dojít k navýšení finančních prostředků na základě tzv. relokací, tedy z operačních programů EU, kde se nečerpají. Zda k těmto relokacím dojde, to bude záviset na kladném vyjádření Evropské komise.

Nicméně tato stavba není jediná, která se potýká s finančními problémy. Dalším je úsek tzv. prodloužené Rudné, na který v letošním roce chybí řádově půl miliardy. Třetím citlivým místem je stavba druhé části severního obchvatu města, na kterou se státu, respektive Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), nedostává 40 milionů. Ty jsou potřebné pro dokončení výkupu pozemků.

„Vykoupeno je zhruba šedesát pět procent pozemků, na zbývajících třicet pět procent nemá ŘSD peníze, vykoupí je nejspíše Statutární město Opava. Dobudování východní části je totiž velmi důležité pro záchranu Kateřinek. Po zprůjezdnění spojky S1 se ukazuje, jak je zde doprava drsná,“ uvedl náměstek primátora Pavel Mališ (ODS), který je předsedou Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 –I/57.

Radnice by odkup pokryla úvěrem, který si ve výši 400 milionů vzala loni. Touto transakcí chce urychlit získání stavebních povolení a následně realizaci celé stavby. Náměstek ministra dopravy Kaas tento krok opavské radnice podle svých slov oceňuje a k otázce vyjednávání peněz na stavbu východního obchvatu podotýká: „Pokud bude takto vstřícný přístup města, tak by měl být i vstřícný přístup ze strany vlády.“

Plán Hlásky vykoupit pozemky musí schválit radní i zastupitelé. Pokud se na východní části obchvatu Opavy začne stavět příští rok, měl by být dokončen nejdříve v roce 2013.

Autor: Zuzana Urbánková

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení