Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finanční krize stavbu jedenáctky zatím nezastavila

Opavsko - Pro letošní rok dostala rozestavěná rychlostní komunikace od státu do vínku 400 milionů korun. Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 už bylo informované o podepsaném dodatku smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic.

26.7.2012
SDÍLEJ:

Na mostě, který má překlenout údolí pod hrabyňským kopcem, nyní probíhají betonářské práce. Foto: Vladimír Meletzký

„Dodatek stanoví definitivní termín ukončení výstavby na srpen 2015 a objemy peněz na roky 2012 až 2015 jsou jednoznačně určené," předává místopředsedkyně Sdružení, starostka obce Hrabyně Zdeňka Jordánová (ČSSD) Opavanům alespoň jednu dobrou zprávu.

Úsek jedenáctky u Mokrých Lazců je v této době náhradním projektem Operačního programu Doprava. „Definitivní zařazení této stavby do zmíněného programu, spolufinancovaného Evropskou unií, je plně v kompetenci Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ČR", konstatuje tajemník Sdružení Martin Dostál.

Pomyslný chleba bude lámaný na podzim letošního roku při projednávání rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2013 a jeho střednědobý výhled. „Ministerstvo financí nedávno zveřejnilo návrh příjmů a výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu a státních fondů na léta 2013 až 2015", říká tajemník Sdružení Dostál.

Upozorňuje, že výdaje fondu dopravy měly příští rok klesnout z letošních 41 miliard na 37 miliard korun a s touto částkou by měl fond vystačit i v letech 2014 a 2015. To by však znamenalo, že situace s financováním dopravních staveb nebude v příštím roce ani trochu dobrá. „Pokud by návrh ministerstva prošel, byl by pro financování dopravní infrastruktury naprostou katastrofou," míní Zdeňka Jordánová s tím, že by pokračovaly jen stavby výhradně spolufinancované evropskými fondy a další by se zastavily.

.

Jízda na Hrabyňském kopci mezi značkami připomíná kličkovanou. Jak dlouho ještě? foto: Vladimír Meletzký

Příprava staveb by mohla pokračovat jen velmi omezeně. To by znamenalo, že výstavba úseku jedenáctky Prodloužená Rudná, která navazuje na část jedenáctky z Mokrých Lazců do Ostravy, by nebyla ani zahájená, nemluvě o stavbě východní části obchvatu Opavy. „Věřím, že výdaje do dopravní infrastruktury budou v příštím roce zachovány minimálně na úrovni letošního roku. Jednání jsou na samém začátku, budou však nesmírně obtížná", říká Zdeňka Jordánová.

Jasněji bude každopádně až na podzim při projednávání rozpočtu fondu dopravy vládou a parlamentem. „Pokud to bude situace vyžadovat, vzneseme k tomuto návrhu své připomínky", slibuje Martin Dostál. Otázkou je, nakolik budou brané do úvahy, ale zástupci Sdružení jsou podle svých slov i s moravskoslezskými poslanci připraveni hájit oprávněné zájmy západní části kraje ze všech sil.

.

Autor: Jitka Hrušková

26.7.2012
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení