Trojčlennou minivýpravu tvořili vedoucí ústavu Zdeněk Stuchlík, Jiří Kovář a posluchačka doktorského studia fyziky Andrea Kotrlová. Zúčastnili se tam konference High-energy sources at different time scales, která se mj. zaměřuje na problematiku vysoce energetických procesů ve vesmíru, prezentuje např. výsledky výzkumu aktivních galaktických jader, gama záblesků, fyzikálních procesů v poli kompaktních objektů (černých děr a neutronových hvězd).

Přednášela v Královském paláci

Po červnové konferenci RUSGRAV-13 v Moskvě a tradičním zářijovém opavském RAGtimu vyrazila jediná žena týmu Andrea Kotrlová na svou třetí letošní konferenci. „Na konferenci jsem vystoupila s příspěvkem pod názvem Orbital resonance models of QPOs in braneworld Kerr black holes, který se zabývá orbitálními rezonančními modely takzvaných kvaziperiodických oscilací (QPOs) v rentgenovém záření akrečních disků kolem rotujících černých děr v bránovém modelu vesmíru,“ prozradila nadějná fyzička, která na tomto tématu pracovala uplynulý rok se svým školitelem Zdeňkem Stuchlíkem. Zpracovaný článek byl v minulých dnech přijat k publikaci v prestižním časopise General Relativity and Gravitation.

Mezinárodní setkání, které letos proběhlo v hlavním městě Nepálu Káthmándú, probíhá pravidelně každé dva roky a je organizováno několika předními italskými pracovišti, např. INAF (Istituto Nazionale di Astrofisica), INAF/OAR (Osservatorio Astronomico di Roma), dále pak varšavským Astronomickým centrem M. Koperníka a Ústavem fyziky na Tribhuvan University v Káthmándú.

„Přednášky probíhaly přímo v Královském paláci maharádži Jung Bahadur Rany. Dozvěděla jsem se, že palác pochází z roku 1855. Palác je propojen s hotelem Yak & Yeti, kde byli ubytováni všichni účastníci konference. K VIP hostům zde patří řada celebrit v čele s Robertem Redfordem, Richardem Gerem, Keanu Reevesem a Oliverem Stonem,“ vypočetla Andrea Kotrlová. Jak dále potvrdila, konference byla pro opavskou fyziku přínosná, co se nových poznatků a zkušeností týče, ale také došlo k navázání nových kontaktů. „Tak například hlavní organizátor konference dr. Sergio Colafrancesco dokonce přijal pozvání na každoroční workshop RAGtime, organizovaný naším Ústavem fyziky.“

Za přírodním a kulturním dědictvím UNESCO

Vedle pracovních záležitostí zbyl čas i na prohlídku Káthmándú a okolí. „Nepál jako takový má dvě tváře. Zeptáte- li se na první dojem, tak řeknu chudoba v kontrastu s přepychem, neustálé troubení velikého množství motorek a aut, horko, všudypřítomný prach a spousta prodavačů suvenýrů, kteří vás nenechají v klidu, ani když jenom procházíte kolem. A pokud se chcete někam dostat, tak zapomeňte na auto, daleko rychlejší je rikša,“ vylíčila fyzička a vzápětí pokračovala: „Dříve či později však každý turista objeví i druhou stránku Káthmándú – tu hezčí, tu pravou: krásné chrámy, hinduistické pagody a buddhistické stúpy, vždyť celé údolí Káthmándú bylo zařazeno na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.“

Podle jejích slov jsou lidé v Nepálu velmi slušní a ohleduplní a člověk se zde cítí bezpečně. V hustém provozu na silnicích jezdí řidiči pomalu, aby stihli vždy včas zabrzdit (pěší se proplétají totiž stále mezi auty a motorkami, protože čekat na přechodu pro chodce prý tady nemá žádný smysl). „Nejlepším důkazem toho bylo, že na přeplněné tržnici, kde se musíte proplétat v davu, do mě nikdo nevrazil ani nešlápl na nohu,“ vysvětlila Andrea Kotrlová. Vedle spousty restaurací, internetových kaváren a třeba studentů oblečených do školních uniforem zaujme také vynikající znalost angličtiny u většiny Nepálců.

Nepál, to je hlavně Himálaj

Co opravdu musíte vidět a navštívit, když jste v Káthmándú? Jsou to především tři Chrámová náměstí Kathmandu Durbar Square s palácem Hanuman Dhóka, Patan Durbar Square a Bhaktapur Durbar Square. Dále byste si neměli nechat ujít turistickou čtvrť Thamel plnou suvenýrů a vůní z vonných tyčinek, kde seženete snad úplně všechno, od současných seriálových hitů, které běží u nás, přes Shakespeara, až po originální nepálskou vodní šálu z Pašmíny. „Mě však ze všeho nejvíc oslovila buddhistická stúpa Swayambhunath, které se také říká Opičí chrám, protože je tam všude spousta opic. Ze stúpy se na vás dívají vševidoucí Buddhovy oči neboli oči moudrosti, které jsou také na spoustě suvenýrů a triček. Ve večerním světle je zlatě se třpytící stúpa s očima prostě úžasná, z vrcholku stúpy visí stovky modlitebních praporků, které pomalu plápolají ve větru, ze stánku za vámi zní buddhistická mantra O mani padme hum,“ vylíčila své zážitky fyzička, ve které stúpa vyvolávala pocit pohody a klidu, který v Káthmándú člověk většinou postrádá.

„Ale je ještě jedno zvláštní místo - Pašupatináth s chrámemzasvěceným Šivovi,kam je vstup povolen jen hinduistům. Turisty však ochotně provedou za pár rupií (no, někdy i dolarů) kolem chrámu místní lidé. Pašupatináth je plný symbolů plodnosti a erotických výjevů na zdech chrámu. Leží na břehu posvátné řeky Bágmátí a je jedním z nejvýznamnějších poutních míst nepálských hinduistů, kteří touží být zpopelněni právě zde,“ doplnila.

Když se ale řekne Nepál, tak snad každému se vybaví jedno magické slovo: Himálaj. „Možností je spousta, můžete si naplánovat výpravu kolem Annapuren nebo do základního tábora Everestu. Pokud se spokojíte s méně náročným výletem, pak si rozhodně nenechte ujít alespoň let k nejvyšší hoře světa s Buddha Air nebo Yeti Airlines, kde po absolvování letu v letadélku pro devatenáct lidí na závěr obdržíte i certifikát, že jste se dotkli, i když jen očima a srdcem, Everestu.“ Jak Andrea Kotrlová prozradila, rozhodně by se do Nepálu chtěla ještě někdy vrátit, protože jak je napsáno téměř na všech turistických prospektech v Káthmándú: Once is not enough. Čili jedenkrát nestačí.