VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedna, dva, tři a letím...

Opavsko – Areál Davidova mlýna v Kružberku nabízí skvělé adrenalinové zážitky. Nad všemi vyčnívá lanové centrum. A právě do něj jsem se rozhodl o uplynulém víkendu zavítat.

8.5.2011
SDÍLEJ:

Lanové centrum v Davidově mlýně v Kružberku.Foto: archiv

Někdo by si mohl pomyslet, že na tom nic není. Vždyť to jsou obyčejné prolézačky. Ale není tomu tak. Protože se člověk pohybuje ve výšce zhruba pěti metrů, je nezbytné, aby byl jištěný. Jeho nácvik mi po zaplacení vstupu pomohl zvládnout sympatický instruktor, který se představil jako Ondra.

Nejprve přišla první dávka teorie: nezapomenout se nahoře jistit vždy minimálně jednou karabinou, mobily a další předměty z kapes ven stejně jako žvýkačka, na překážku může vždy jen jedna osoba a ostatní čekají na plošinkách mezi jednotlivými atrakcemi… Poté mě oblékl do celotělového úvazku.

Zprvu jsem se v něm necítil nejpohodlněji, ale stačilo jednoduché nastavení a bylo po problému. Po této operaci na mě Ondra připnul samotný jisticí set. Ten se skládal z černého lana s duralovou karabinou a lana bílého, na kterém visela kladka. Druhé konce lanyardu, jak se jisticímu setu také říká, byly scvaknuté do velké ocelové karabiny, kterou jsem měl připevněnu u pasu. Tak vypadala má výbava.

To, že jištění není věc jednoduchá, jsem pochopil na trenažéru. Jedná se vlastně o zmenšeninu lanové dráhy. Výhodou je, že člověk má pod nohama ještě pevnou zem. Tady mi můj instruktor Ondra vysvětloval, kterou karabinu mám kde zacvaknout, jakou naopak odcvaknout a přidal pár rad, jak se nahoře pohybovat.

Jako důkaz toho, že jsem vše pochopil, bylo závěrečné přezkoušení. Obstál jsem na výbornou a mohl vyrazit do korun stromů. První dvě překážky, což byl jakýsi most a přechod po kládách, jsem zvládl poměrně rychle. První perná chvíle přišla při prolézání obrovských kovových obručí, které se mi všemožně motaly do cesty.

Ale to nejtěžší mělo teprve přijít. To, že tomu tak opravdu je, jsem vzápětí pochopil. Provazové žebříky, visící kůly a nakonec ještě síť, to bylo opravdu náročné. Člověku na síle nepřidá ani pohled do náhonu protékajícího přímo pod celou dráhou. Závěrečné dvě lanovky daly mým rukám odpočinout. Jízdu jsem si po zásluze užil.

Pocit pevné země pod nohama byl sice příjemný, ale i tak ve mně hlodal červík si trasu prolézt ještě jednou. Bohužel už na to nebyl čas. Čekala mě další atrakce – skok z dvanáctimetrové výšky na laně. Zde mě Ondra znova připnul na jakýsi naviják a s přáním pěkného letu mě vyslal šplhat vzhůru po žebříku.

Plošinka, odkud se skáče, byla pořád stejně vysoko, zato hloubka pode mnou se zvětšovala neuvěřitelně. Přiznám se, že když jsem nahoru dolezl, nenapadlo mě, že skočím. Co kdyby se něco stalo? Opravdu mě to lano udrží? Takové otázky mi lítaly hlavou. Připadalo mi, že čím déle nahoře stojím, tím se víc bojím.

Dost, řekl jsem si. Jedna, dva, tři a letím. Přítomní diváci nestačili ani vytáhnout fotoaparáty a já už byl dole živý a zdravý. Ondra mě odepnul z postroje, rozloučili jsme se a já si to namířil do blízké Rybářské bašty na plně zasloužené pivo.

Martin Kardaš

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a osm chlapečků.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení