Hladina řeky Opavice se pokryla ledem a na kovových svodidlech se vytvořily krystaly ledu velké jak nehet. Na přechod z babího léta do mrazivé zimní atmosféry letos stačilo pár dní. Spousta zasněžených stromů ještě ani nestačila shodit listí. Pokud sadař promeškal sklizeň pozdních odrůd, přemrzlá jablka mu zůstala na větvích.

Když se kněz Pavel Zachrla v neděli 20. listopadu chystal na ranní mši, ze zvědavosti se podíval na teploměr a nevěřil vlastním očím. Bydlí v Holčovicích-Komoře, což je nadmořská výška kolem 650 metrů. Na rozmary počasí jsou zde zvyklí, ale listopadový mráz třináct stupňů pod nulou je i na Komoru docela extrém.

Kateřinská slavnost na zámku ve Slezských Rudolticích 19. listopadu 2022.
VIDEO: Na zámku slavili svátek svaté Kateřiny, patronky Slezských Rudoltic

"Ráno bylo třináct pod nulou, takže asi proto se nás tu dnes na mši sešlo méně než obvykle. Vidím na kúru u varhan kluky, tak si dnes klidně nechejte čepice na hlavě. Otužování je pěkná věc, ale musíme myslet i na starší generaci a proti zimě se trošku bránit. Byl jsem už na průzkumu, protože bychom chtěli koupit vyhřívací dečky, aby si na to mohli sednout," přivítal Zachrla farníky v promrzlém chrámu. Z vlastní zkušenosti ví, že při bohoslužbě je v zimních měsících optimální lyžařská bunda Kilpi pod ornátem.

Farníci po mši ještě chvíli diskutovali, jak si zatopit, jak se obléknout a jak izolovat okna, aby se doma dalo vydržet a nezbouralo to rozpočet. Děti měly úplně jiné starosti. Poprvé v nové sezoně se mohli pořádně vyřádit na bobech.