Událost se stala v pondělí 10. ledna, Agentura ochrany přírody a krajiny o ní informovala v pátek 21. ledna. Horolezci se do centra Velké kotliny v Národní přírodní rezervaci Praděd vydali s mačkami a cepíny.

Při odchodu z lokality jejich totožnost zjistila stráž přírody. V tomto týdnu dostali horolezci pokutu v celkové výši dvacet tisíc korun.

Místo nehody ve skanzenu ve Zlatých Horách.
Kdo může za zranění turistů ve skanzenu? Policie případ zatím neuzavřela

„Velkou část přestupků řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem,“ konstatoval Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Protože ochrana přírody spolupracuje s Policií ČR, byla v dosahu i její hlídka.

„Volali pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Na místo vyjela hlídka z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem. Do celé situace ale policisté nezasahovali. Byli přítomni, kdyby náhodou došlo ke slovnímu nebo fyzickému napadení. K ničemu takovému ale nedošlo. Pracovníci Správy CHKO situaci vyřešili sami a sami ve své kompetenci věc budou řešit dál,“ řekl policejní mluvčí René Černohorský.

Lavinová oblast 

Vstup do Velké kotliny je zakázán kvůli množství chráněných druhů, které se zde vyskytují, ale také kvůli bezpečnosti. Toto území je nejaktivnějším lavinovým katastrem v Jeseníkách.

Areál Kouty v Jeseníkách v sobotu 8. ledna 2022
Skiareály v Jeseníkách jsou znovu ve formě. Takto to vypadá v Koutech i jinde

„Chráněná krajinná oblast Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení. Ty nejcennější partie, národní přírodní rezervace, kam se kvůli zachování zdejší přírody může jen po značených cestách, tvoří jen pět procent celé rozlohy CHKO. Mnozí lidé mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší vzácné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období,“ vysvětlil Petr Šaj.

Celoroční zákaz vstupu

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích.

Skála Čertovy kameny v říjnu 2021, kdy zde natáčela Toulavá kamera.
Z Čertových kamenů se nerozhlédnete. Cestu na vrchol poškodil sesuv

Jedná se o široké oblasti okolo Pradědu, Šeráku a Keprníku a Králického Sněžníku, dále pak o menší území na Rejvízu a Skřítku.

Praděd v zimě (prosinec 2021):

Skřítek v zimě (listopad 2021):

Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům. Současně také v CHKO i mimo ni platí ustanovení lesního zákona, který v lesích zakazuje pohyb na lyžích, kole, ale i na koni nebo saních mimo lesní cesty a značené trasy.

Doporučení ochranářů

„Doporučení je jednoduché: plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace, kam lze vyrazit i na skialpové túry,“ dodal Petr Šaj.

Sobotín a Bouzov obsadí filmaři. Budou natáčet 2. díl pohádkového hitu Netflixu

Stejně jako v minulých letech budou nejcennější partie Jeseníků pravidelně hlídat ochránci přírody společně s policisty. Takto kombinované terénní hlídky se velmi osvědčily a pozitivně je vnímá i značná část veřejnosti. Vedle ochrany přírody je to i prevence proti zbytečným úrazům.