Ještě poměrně nedávno bylo takřka nemožné umístit dítě do jeslí. V současné době to již tolik problematické není. I přesto, že v okrese fungují pouze dvoje jesle, je jejich kapacita relativně dostačující.

„Od kamarádek a známých vím, že kdysi byla po jeslích velká poptávka a sehnat tam pro dítě místo byl kolikrát nadlidský výkon. Možná je to jinou dobou, ale já jsem o tom, že bych dala dítě do jeslí, nikdy neuvažovala.

Ráda zůstanu na mateřské dovolené, pokud mám tu možnost. Alespoň mohu být s dítětem stále v kontaktu a můžeme rozvíjet náš vztah," uvedla na otázku, zda by využila možnosti jeslí, Pavlína Janovská z Opavy.

Jediné město v regionu, které provozuje jesle, je Opava. „V současné době jsou ve městě jedny jesle, a to konkrétně na ulici Čajkovského. Jedná se o odloučené pracoviště Mateřské školy Sedmikrásky. Kapacita je dvacet dětí a podle vyjádření ředitelky mateřské školy je kapacita dostatečná.

Rodiče ale volí raději až umístění přímo v mateřských školách, které jsou oproti jeslím finančně méně náročné," uvedla vedoucí oddělení správy a financování školství z opavského magistrátu Andrea Štenclová.

ZÁJEM NEPOKLESL

Druhým zařízením, kam mohou matky v případě potřeby umístit batolata od jednoho roku, jsou opavské Jesle Kačka. Jedná se o soukromé zařízení, které provozuje i mateřskou školu.

„Kapacita jeslí je patnáct dětí a nyní máme plno. Neřekla bych, že zájem poklesl, myslím, že je zhruba stejný jako před lety. Některé děti jsou u nás jen jednou do týdne, některé častěji, jak maminky potřebují. Už nyní si mohou pro své dítě vypsat evidenční přihlášku na prázdniny či na září," poznamenala ředitelka Jeslí Kačka Hana Quittková.

V HLUČÍNĚ JESLE BÝVALY

V Hlučíně fungovaly jesle od roku 1961, momentálně ale ve městě nejsou žádné. „Jesle se postupně proměnily v Dětskou rehabilitaci Hlučín. V budově jeslí toto zařízení začalo fungovat v roce 1991, od roku 1994 se osamostatnilo úplně," vysvětlila tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková a pokračovala:

„Zájem o umístění dětí v jeslích postupně klesal. V roce 1997 už jich v nich bylo jen šest. I poptávka do budoucna byla minimální. Proto se město rozhodlo jesle uzavřít."

Dnes mají matky různé možnosti, kam v případě potřeby dítě umístit. „Těší nás měnící se trend, kdy matky zůstávají s dětmi déle na mateřské nebo volí další alternativy jako práci z domova. Navíc nový zákon umožňující přijímání dětí mladších tří let do mateřských škol potřebu jeslí zcela minimalizoval," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Veronika Bernardová