Loni skoro za půl milionu korun proběhly opravy komínových hlavic a v letošním roce by jezdkovická starostka Věra Burdová chtěla železná vrata v hospodářské části nahradit dřevěnými. Nové dvoukřídlové dveře plánuje také u vchodu do sýpky.

„Všechno aktuálně řešíme s opavským magistrátem. Uvidíme, jak to dopadne. Proces vyřizování zatím probíhá," popisovala už zmíněná Věra Burdová.

Aby bylo možno zámek kompletně zrekonstruovat, potřebovala by obec finanční injekci ve výši několika desítek milionů, které jsou v nedohlednu. V Jezdkovicích stojí pevně nohama na zemi a namísto toho se vydali cestou menší rekonstrukce, rozdělené do tří etap.

Na potřebnou dotaci z evropských fondů však zatím čekají marně. „V první fázi bychom chtěli zrekonstruovat zámecký byt a udělat z něj výstavní prostory. Ve druhé etapě bychom rádi šrotovník proměnili ve společenskou místnost a v poslední třetí části se chceme věnovat sanaci krovů a výměně střešní krytiny.

Při žádání o dotaci jsme loni úspěšní nebyli, proto chceme zažádat o dotaci znovu," uvedla dále čelná představitelka Jezdkovic. Uveďme ještě, že každá z etap by měla vyjít zhruba na pět milionů korun.

Zámek je momentálně sídlem obecního úřadu, dále se zde nachází prodejna smíšeného zboží a firma RB Bike v pravém křídle vyrábí duralové rámy.

Obec s 240 obyvateli vznikla už v roce 1250, zámek byl postaven v letech 1618 až 1619. Už tato data svědčí o tom, že se může pyšnit bohatou historií. V opavském okrese se jedná o jednu z nejpodceňovanějších památek. V případě rozsáhlé rekonstrukce by se určitě stala také velkým lákadlem pro turisty.

Věra Burdová už v minulosti poznamenala, že by mohl těžit z blízkosti Arboreta Nový Dvůr, které spadá pod Slezské zemské muzeum. „Sem jezdí na výlety spousta lidí. Když už by byli tam, mohli by zavítat i do naší obce. Je pravda, že turistický ruch u nás v Jezdkovicích by to mohlo výrazně pozvednout," zamyslela se jezdkovická starostka.

Něco z historie zámku v Jezdkovicích

Jak už bylo zmíněno v článku, stavba samotného zámku se datuje do let 1618 a 1619, kdy jej nechal vybudovat Bedřich Mitrovský z Nemyšle. O sedmdesát let později jej odkoupil spolumajitel Bílovce, baron František Oldřich de Poppen. V držení rodiny zůstal až do roku 1723. Zámek byl postaven v pozdně renesančním stylu.

Dnes je z něho jednoduché dvoupodlažní stavení s hladkými fasádami, což rozhodně nesvědčí o jeho někdejší rezidenční funkci. Důležitým mezníkem v historii se stal 26. srpen 1821, kdy zámek koupil baron Václav Karel František II. Sedlnitzký z Choltitz.

Poslední majitelkou z rodu Sedlnitzkých byla baronka Marie Karolina, která se v roce 1906 provdala za Huga von Rhemena. Během roku 1945 byl rodině zámek zkonfiskován. Důležitá přestavba proběhla ve 40. letech 19. století. Tehdy se obnovily hospodářské budovy, pivovar, stáje a také skleník.