Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomenutý vlastenec Jindřich Sedlák

Kyjovice - Když se řekne jméno Jindřicha Sedláka z Kyjovic, málokomu to něco řekne. Místní jsou však na nadaného umělce, který se nebál kritizovat německou okupaci během druhé světové války, patřičně hrdí. V obci dokonce stojí pomník, jenž je vzpomínkou na velkého českého vlastence.

21.9.2013
SDÍLEJ:

Jedna z opon, kterou maloval Jindřich Sedlák (vlevo). Vpravo sedí majitel hostince Vašica.Foto: archiv Miroslavy Rychtářové

Život Jindřicha Sedláka důkladně prověřovala předsedkyně kyjovické kulturní komise Miroslava Rychtářová, která je s ním i rodinně spřízněna. „Jednalo se o mého prastrýce," přiznala hned na úvod.

Jindřich Sedlák se narodil 29. září 1893 jako prvorozený syn domkáře Josefa Sedláka. Vyrůstal v chudých poměrech pod Těškovicemi na místě zvané Linderača. Sedlákovým později jejich příbytek vyhořel a hrabě Fridrich Stolberg pro ně vyčlenil pozemek v Kyjovicích. Žili v domě s číslem popisným 122. Už v mládí Jindřich projevoval určité umělecké vlohy. Vyučil se jako malíř pokojů, ale jen u nich rozhodně nezůstal.

„Malíř byl tenkrát považován za jakési umělecké řemeslo. Jindřich se věnoval nástěnným malbám v kostelích, kaplích a také hostincích. Maloval i opony pro ochotnická divadla. Snažil se zdokonalovat v rámci různých kurzů," poznamenala Miroslava Rychtářová.

Podle jejích informací se mělo jednat o člověka společenské, družné a také lehkovážné povahy. Jedním slovem to byl bohém. Se svou ženou Anežkou zplodil tři dcery. Dvě z nich zemřely v nízkém věku. Třetí se dožila čtyřiaosmdesáti let a bydlela v domě č. p. 122.

„Rád sedával v hospůdkách, kde na počkání kreslil portréty hostů. Tvořil výjevy z české historie, scény a také portréty svatých. Stál u založení ochotnicko-vzdělávacího spolku v Kyjovicích. Je také autorem návrhu pomníku padlých z první světové války," pokračovala.

V koncentračním táboře skončil kvůli básničkám

Malba zdaleka nebyla jediným uměleckým odvětvím, v němž Jindřich Sedlák vynikal. Šla mu i práce s českým jazykem, a to konkrétně poetickým. Skládal básně, které šířil po okolí. Tato záliba se mu však stala osudnou.

Jako velký vlastenec nesouhlasil s německým útlakem za druhé světové války. Proti fašistům brojil básničkami. Některé z nich se bohužel dostaly do rukou gestapa, které ho začalo pronásledovat. „Na vesnici byl příliš nápadný, proto se skrýval v Opavě, následně v Olomouci a pak i v Ostravě. Kde přesně byl ale 25. května 1940 zatčen, nevím," uvedla Miroslava Rychtářová.

O dva roky později dostala jeho manželka Anežka dopis se smutnou zprávou. Jindřich Sedlák zemřel v koncentračním táboře v Dachau. Nedlouho po skončení války byla urna s jeho popelem uložena na kyjovickém hřbitově. Konkrétně 11. listopadu 1945.

Pomník nejspíš zničili sběrači kovů

Osud Jindřicha Sedláka nutí ke srovnání s jinými regionálními hrdiny, kteří bojovali proti totalitním režimům. Nabízí se například příběh Jana Zajíce z Vítkova, který se v únoru 1969 upálil na Václavském náměstí v Praze. „Lidé z Kyjovic ví, o koho se jednalo. Pro nás je to určitě jedna ze tří nejvýznamnějších osobností obce. Jindřichův příběh je však hlavně mladým lidem neznámý. Proto je třeba ho připomínat," konstatovala předsedkyně kyjovické kulturní komise.

V průběhu prvního červnového dne 1947 byl ze sbírek občanů Slezska na hřbitově v Kyjovicích odhalen pomník Jindřicha Sedláka. O jednapadesát let později se toto pietní místo stalo terčem vandalů, kteří ho zničili a ukradli bronzovou orlici.

„Pachatele se nepodařilo dopadnout. Orlice patrně skončila někde ve sběru. Díky restaurátorovi Tomáši Skalíkovi se povedlo vytvořit její repliku z pryskyřice. V září 2010 byl pomník na náklady obce opraven a zrestaurován do původní podoby," uzavřel Miroslava Rychtářová.

Petr Dušek

Autor: Redakce

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení