Celostátní gastronomické soutěže se na podzim zúčastnil též pedagog Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ Opava Jiří Vizauer. K radosti své i školy se mezi 480 soutěžícími provařil mezi desítku nejlepších kuchařů z celé republiky. Následovalo pozvání na gastronomickou akci, která se konala minulý týden v Praze.

Opavan na něm připravil plněné vepřové kolínko s jemnou masovou fáší a ostravskou klobásou, šťouchanými brambory se špenátem a mrkví, doplněné grilovaným česnekem. „Inspiraci jsem našel v už téměř zapomenutém receptu mé pozdější kolegyně Aničky Wenzlové, která byla a je v rámci republiky i zahraničí propagátorkou slezské kuchyně," říká Jiří Vizauer.

Postup je následující: Koleno se vykostí a vzniklý otvor musí být nasolený, mírně očesnekovaný a potřený hořčicí. Pak se do ní vloží směs dobře ochuceného jemně vymletého hovězího i vepřového masa a pro barvu a chuť též černá ostravská klobása vcelku. Naplněné koleno se zabalí do alobalu a zvolna peče téměř dvě hodiny v troubě.

Pak musí být alobal odkrytý a naříznutá kůže, potíraná směsí koření a oleje, se dopéká na křupavou kůžičku. Jako příloha jsou vhodné hrníčkové, karlovarské i houskové knedlíky, bílé i červené zelí, šťouchané brambory nebo chléb s křenem a hořčicí. Toto plněné kolínko je možné jíst teplé nebo jemně nakrájené za studena.

Pozvaní kuchaři byli ubytovaní v krčském hotelu Chateau St. Havel a vařili s nimi televizně známí „kluci v akci" Filip a Ondřej. K nim se přidal i šéfkuchař hotelu Milan Jantač. Setkání skončilo předáním kontaktů a upomínkových předmětů.