Jízdomat.cz je internetový portál, na kterém lidé nabízejí spolusvezení odkudkoliv kamkoliv autem. Pokud se na spolujízdu přihlásíte, můžete se rychle a levně dostat kam potřebujete. Řidič, který jízdu nabízí, ušetří náklady na benzin. Navíc tím šetříte životní prostředí, seznámíte se a ušetříte čas i peníze.

Ušetříte peníze i čas

Například dvaadvacetiletá Opavanka Lucie využívá spolujízdy při dojíždění do Brna, kde studuje. „Ze začátku jsem jezdila s kamarády, ale pak jsem zjistila, že se není čeho bát, a dnes jezdím bez obav," říká.

Svezení z Opavy do Brna řidiči většinou nabízejí za 150 korun. To je o 117 korun méně než za vlak.

Do Kravař za patnáct korun

S Jízdomatem si ovšem můžete zařídit cestu i na kratší vzdálenosti. Pokud se potřebujete dostat třeba jen do okolních vesnic kolem Opavy a máte štěstí, že narazíte na někoho, kdo jede stejným směrem jako vy a svezení na stránkách nabízí, cestujete levněji, rychleji a pohodlněji než veřejnou dopravou.

Do Kravař se tak dostanete za 15 korun a do Píště za dvacet.

Vyrazit s Jízdomatem můžete ovšem i na cestu po Evropě. Užít si tak můžete parádní dovolenou a podívat se k moři za zlomek ceny, kterou byste dali cestovní kanceláři.

Spolujízdy „Holky s holkama"

Zkušenosti řidičů i cestujících jsou vesměs kladné. I proto, že po registraci na stránkách vás spolucestovatelé hodnotí. Píší komentáře, jak dobrý, spolehlivý a ochotný řidič jste. Nebo také nejste. Nepoctivců ovšem ale podle uživatelů služby moc není.

„Jo, jednou se mi stalo, že jsem měla vézt nějaké lidi do Brna, ale nepřišli a já pak jela sama a jízda se mi docela prodražila," říká řidička Lucie. „Dnes se radši vždy s někým svezu, než že bych řídila," dodává.

Řídit auto s cizími lidmi nebo k někomu nastoupit, je vždy také trochu hazard. Nevíte, jak umí řídit, ani v jakém stavu má auto. „Stalo se mi, že paní, se kterou jsem jela, měla místo auta popelnici a na křižovatce se mě ptala, kdo má přednost a kam má jet. To jsem měla docela dost obavy," říká studentka Lucie.

Pro dámy, také existuje spolujízda „Holky s holkama" a tak se děvčata nemusí obávat dotěrných chlapců a pánů. Spolujízdy na kratší i delší vzdálenosti jsou hlavně mezi mladými čím dál populárnější a těší se stále větší oblibě.

Výhody
> levnější cestování
> pohodlnější doprava
> šetření životního prostředí
> poznávání nových lidí

Rizika
> špatný nebo nepříjemný řidič
> nespolehlivost
> nepravidelnost jízd
> zodpovědnost za cestující, pokud jste řidič

Barbora Němcová