Akci pro nevidomé uspořádala organizace TyfloCentrum Brno a pro opavské účastníky znamenala nezapomenutelný zážitek. „Naši klienti se zrakovým znevýhodněním si díky ní mohli vyzkoušet činnost, která je pro většinu lidí naprosto běžná, tedy řízení osobního auta,“ říká vedoucí sociální rehabilitace Domu sv. Cyrila a Metoděje Marie Kořínková.

Tomu, aby mohli sednout za volant, potřebovali pochopitelně asistenci odborných instruktorů autoškoly. Nevidomí řidiči se nejdřív naučili poslouchat jejich pokyny, startovat auto, rozjíždět se, brzdit a řadit a vyzkoušet si řízení na menším okruhu. Po absolvování zkušební jízdy je čekala dvě kola na slavném pětikilometrovém okruhu, kde to už mohli pořádně rozjet. Mnohým z nich se povedlo nabrat na rovném úseku rychlost sto kilometrů za hodinu a některým dokonce ještě víc.

Na Masarykově okruhu čekal na účastníky této nevšední akce ještě další a neméně atraktivní program. Mohli si vyzkoušet, jaké to je sedět v kamionu, v autě policistů nebo hasičů a dozvěděli se o jejich práci spoustu zajímavostí. Pracovníci Červeného kříže je zase seznámili s nácvikem první pomoci. Navštívili též dispečink Masarykova okruhu, svezli se ve veteránském autě a jejich zájem vzbudily i silné motorky a tříkolky. Jeden z opavských klientů dostal možnost na tříkolce se svézt.

„Klienti byli z akce nadšeni. Všichni ji zvládli i přes svůj zrakový handicap skvěle a s odvahou řídit auto nešetřili. Takový pocit jim za to rozhodně stál. Nás, pracovníky Charity Opava, zase moc těší, že jsme je mohli na takovou životní událost plnou adrenalinu doprovodit. Byl to jedinečný zážitek i pro nás, rádi si ho zopakujeme a moc za něj TyfloCentru Brno děkujeme,“ dodává Marie Kořínková.